Pro detske-casopisy.cz digitalizoval jako svůj vstupní časopis Radek K. Veliké díky!
Protože jeden z autorů tohoto komiksu Kája Saudek (*1935 +2015) nedávno zemřel, alespoň stručně pár řádek o něm (databazeknih.cz) : „… je nejvýznamnější český komiksový tvůrce, zakladatel typické „saudkovské“ komiksové školy a zároveň jediná osobnost v domácím komiksu, jejíž věhlas přesáhl hranice České republiky (respektive Československa).Podle svých vlastních slov je komiksem přímo odkojen – číst se učil na příhodách Kocoura Felixe, po něm propadl Disneyho postavičkám a po válce objevil klasické americké superhrdiny jako Captain America nebo Wild Cat. Brzy nato začal spolu s bratrem Janem kreslit první vlastní komiksy pro třídní časopis. Tyto rané pokusy ustaly spolu s koncem základní školy, po níž Kája Saudek nesměl z politických důvodů pokračovat v dalším studiu. Začal se živit jako technický kreslič a posléze odešel dělat kulisáka na Barrandov, kde se propracoval až na místo pomocného architekta. V té době se jeho šuplík stále plnil jednotlivými obrázky i torzy kreslených příběhů, na publikování takovýchto komiksů ale v 50.a na počátku 60.let nebylo ani pomyšlení.
K průlomu došlo v roce 1966, kdy ho Miloš Macourek přizval ke spolupráci na filmu Kdo chce zabít Jessii?. Saudek výtvarně zpracoval titulky a plakát (obé v duchu svého oblíbeného žánru) a vytvořil pro film několik stran fiktivního komiksu o honbě za antigravitačními rukavicemi. Po úspěšném promítání snímku vykročil na volnou nohu a tvořil ilustrace i seriály pro řadu novin a časopisů. Jeho komiksy však byly i přes pozvolné uvolňování politické situace trnem v oku komunistickými dohlížitelům, a tak byly často na pokyn shora násilně ukončovány. Navzdory tomu začal Kája Saudek pracovat na ambiciózním cyklu o krásné lékařce Muriel, který dodnes nemá v českém komiksu obdoby….
Chtě nechtě si Kája Saudek začal na chléb vezdejší vydělávat kreslením ilustrací pro Pionýrskou stezku a dekorací pro Pionýrskou vlaštovku, komiksů se však vzdával jen velmi nerad. Proto v roce 1979 zahájil kariéru undergroundového kreslíře. Pod svá ochranná křídla ho tajně vzala Československá speleologická společnost a díky Pavlu Noskovi mohl spolupracovat s legendárním Jaroslavem Foglarem a řadou dalších kvalitních scénáristů. Z tohoto období pochází i typicky česky pojatý superhrdinský příběh Arnal, který se stal nejpřekládanějším domácím komiksem vůbec. Po Sametové revoluci začaly vycházet reprinty Saudkových komiksů ve statisícových nákladech a objevila se řada Saudkových pokračovatelů i epigonů, sám Mistr však s novou tvorbou prakticky ustal. Z finančních důvodů se věnoval především tvorbě erotických kreseb a ojedinělý pokus o návrat Lipse Tulliana v Mladém světě byl pro malý zájem čtenářů zastaven.“
Sešitové vydání LIPS TULLIAN, NEJOBÁVANĚJŠÍ NÁČELNÍK LUPIČŮ česky vydával nakladatel Alois Hynek už v roce 1894! Celkem 118 sešitů má dohromady 2 832 stran! V letošním roce na podzim byla avizována premiéra česko-dánského loupežnického filmu LIPS TULLIAN.
V roce 1972 byla část románu volně zpracována dvojicí Saudek-Weigel jako kreslený seriál pro XIV.ročník MLADÉHO SVĚTA – vyšlo zde celkem 50 pokračování (celkem nakreslil Kája Saudek 124 stran komiksu s LIPS TULLIANEM). Po deseti letech, v roce 1982, vyšel zásluhou České speleologické společnosti (ČSS) jako zvláštní příloha „ZPRAVODAJE“ další příběh LIPSE TULLIANA Stříbrný poklad a v roce 1985 příběh Konec Sahrbergovy bandy. Oba seriály se zčásti odehrávají v jeskyních speleologům tak blízkých, což bylo vhodnou záminkou k vydání. Připomínám, že ČSS vydala stejným způsobem v roce 1984 též foglarovsko-saudkovský komisk MODRÁ ROKLE a v roce 1987 jeho pokračování ZTRACENÝ KAMARÁD.
Středočeské nakladatelství roce 1990 vydalo STŘÍBRNÝ POKLAD i KONEC SAHRBERGOVY BANDY v jenom 52 stránkovém sešitu nazvaném LIPS TULLIAN. Náklad byl velmi úchodný – 150.250 výtisků – v ceně 15 Kčs za kus.
Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění souvislostí kolem vydání komiksu DLIPS TULLIAN v roce 1990, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.
Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku všechny archivované stránky kalendáře časopisu DĚTSKÁ NEDĚLE – kliknutím na náhled titulní strany:
Našla jsem doma toto vydání.