Začal vycházet nový titul – ILUSTROVANÉ SEŠITY – 1.ročník – 1972

Dnes archivované čísla časopisu ILUSTROVANÉ SEŠITY z roku 1972 pro detske-casopisy.cz  digitalizovali Jaroslav Pl., Jaroslav Pr., Nemo a Tomáš J. Všem veliký dík! Konečně máme archivovány úplně první čísla tohoto titulu.

ILUSTROVANÉ SEŠITY mají 36 stran a stojí 7,- Kčs. Úvodní číslo napsal Václav Čtvrtek. Ilustroval Radek Pilař. Vydalo nakladatelství ORBIS v Praze 1972. Odpovědný redaktor byl Jiří Bělovský. Výtvarný redaktor Josef Paukert. Náklad prvního čísla byl 50.000 výtisků. Stejně tak ostatní sešity autorské dvojice Čtvrtek-Pilař. Ostatní čísla měla náklad 40.000 výtisků.

V době, kdy začal ORBIS vydávat ILUSTROVANÉ SEŠITY, vydával SVĚT SOVĚTŮ  (nakladatelství „Svazu československo-sovětského přátelství“  – pod tímto názvem v letech 1948-68, posléze přejmenované na LIDOVÉ NAKLADATELSTVÍ (1968-1992)) už šestým rokem podobnou edici – PÍRKO PTÁKA OHNIVÁKA.

Šéfredaktor Jiří Bělovský na poslední straně 1.čísla ILUSTROVANÝCH SEŠITŮ oznamuje:

„Knižnice ILUSTROVANÉ SEŠITY z nakladatelství ORBIS je obrázkové čtení pro vás, chlapci a děvčata. Bude obsahovat pohádky a povídky s mnoha barevnými ilustracemi, tak jako tento první sešit. Na rok 1972 jsme pro vás dále připravili:
L. DVORSKÝ – M. JANÁČEK – JAK KAŠPAREK VYSVOBODIL PTÁČKA ČERVENOOCASÁČKA – Vyprávění o veselém putování Kašpárka a jeho přátel za krásnou princeznou.
V. ČTVRTEK – R. PILAŘ – JAK CIPÍSEK A VOLŠOVEČEK POMAHALI RUMCAJSOVI S VOJNOU – Pokračování příběhů, které jste právě dočetli.
KOLEKTIV AUTORŮ – O ŠESTI ZVÍŘÁTKÁCH – Šest pohádek a povídek o nejlepších přátelích dětí, o zvířátkách.
V. ČTVRTEK – R. PILAŘ – VODNÍK ČEPEČEK – Rozmarné příhody dosud málo známé postavičky, příbuzné s hrdiny seriálu o Rumcajsovi.
V. SVOBODOVÁ – M. NESVADBA – KOBLÍŽEK NA CESTÁCH – Nové, bohatě ilustrované příhody koblížka ze známé pohádky.“

Avizované 6.číslo – KOBLÍŽEK NA CESTÁCH – v roce 1972 nevyšlo, místo něj byl vydán titul O PAVOUČKU VÁCLAVOVI.

Polovina ILUSTROVANÝCH SEŠITŮ, vydaných v roce 1972, byla založena na famózním kreslířském umění Radka Pilaře (*1931  +1993), který v letech 1967–1974 pracoval na třech sériích (mají dohromady 39 dílů) Večerníčku O LOUPEŽNÍKU RUMCAJSOVI.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu ILUSTROVANÉ SEŠITY z roku 1972, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované čísla časopisu ILUSTROVANÉ SEŠITY – kliknutím na náhled strany:

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *