10. 10. 2024

Zatím nejstarší ZÁPISNÍK – 10.ročník – 1966

Dnes archivované čísla časopisu ZÁPISNÍK z roku 1966 pro detske-casopisy.cz  digitalizoval K. Veliký dík!

V tiráži časopisu se píše:ZÁPISNÍK 66 – magazín Hlavní politické správy Čs. lidové armády. Vydává Vydavatelství časopisů MNO, Praha 1, Vladislavova 26, tel. 237646-9. Hlavní redaktor dr. Milan CODR, grafická úprava J. PIKOUS a M. HAVLÍČEK.“ Časopis měl podlouhlý formát, rozsah 64 stran, vycházel 2x do měsíce a stál 2 Kčs.

Název časopisu ZÁPISNÍK se každý měnil podle kalendářního roku, kdy právě vycházel. Takže správný název časopisu v titulu tohoto článečku by měl znít ZÁPISNÍK 66 (vycházel v roce 1966). Podobně to bylo třeba i s názvem časopisu MY.

V úvodu 1.čísla 10.ročníku ZÁPISNÍKU redakce píše (článek KOSMICKÝ PRŮZKUM 1965):

„Zahajujeme desátý ročník Zápisníku. A patří už к jedné z tradic našeho časopisu, že se na počátku nového roku zamýšlíme nad tím, co byla vykonáno v jedné z nejprogresívnějších oblastí lidské činnosti — v kosmonautice. Minulý rok byl v tomto směru skutečně bohatý. Shrňme si alespoň v bodech hlavní události (článek byl dáván do tisku 13. prosince. Nebyly ještě známy výsledky letu Gemini 6 a Gemini 7)“

Podobně jako v jiných časopisech, přinášel i ZÁPISNIK přehledné „atlasy“ – vzhledem k vydavateli (Ministerstvo národní obrany) i zaměření, se vztahovaly především k vojensky laděným tématům.

Branná výchova mladé generace zahrnuje pochopitelně i fyzickou zdatnost. Když se tedy před více než půstoletím objevila i v Československu „kulturistika“, nemohl o ní ZÁPISNÍK nereferovat 🙂  JEN MÓDNÍ SPORTOVNÍ VLNA? „Před necelými dvěma roky byla u nás kulturistika začleněna do početné rodiny sportů. Za krátkou dobu si získala ohromnou popularitu mezi mladými i staršími. Je to jen vlna módnosti? Asi ne. Kulturistika je pro mnoho lidí, kteří netouží po závodní činnosti, často jedinou příležitostí ke sportu. …

Na motivy knih Karla Maye vznikl komiks VINNETOU, který upravil Jaromír Kincl a bravurně nakreslil Gustrav Krum – publikováno v letech 1964–1966.

Pro ZÁPISNÍK vytvořil Gustav Krum i další kreslené seriály inspirovené klasickými romány – například TARZANŮV NÁVRAT (podle románů Tarzanovy šelmy a Tarzanův návrat Edgara Rice Burroughse) či POKLAD NA OSTROVĚ (podle románu Roberta Louise Stevensona).

Portál iDnes.cz publikoval před šesti lety, kdy Gustav Krum (*1924   +2011) umřel, stručnou informaci o jeho životě (na detske-casopisy.cz lze dohledat více informací):

„Mládí Gustava Kruma bylo jako vystřižené z některého z jím ilustrovaných románů. Jako jihlavský rodák a syn německého otce musel za války narukovat do německé armády. Na východní frontě se mu podařilo přeběhnout na sovětskou stranu a přidat se ke Svobodově československé armádě. S tou absolvoval mimo jiné i boje u Dukly.

S armádou však nedoputoval až domů, byl zajat a jako „Němec“ se dostal do sovětského zajateckého tábora. Do Československa se vrátil až dva roky po válce. Nejprve pracoval jako malíř porcelánu ve Staré Roli na Karlovarsku, v roce 1949 se přihlásil na Akademii výtvarných umění v Praze.

K rukopisu Gustava Kruma patřila nejen kreslířská preciznost, ale také snaha o co nejpřesnější fakticitu. Byl znám tím, že detaily svých kreseb na historická témata poctivě studoval v pramenech a konzultoval je i s odborníky. V roce 2009 vyšla pod názvem Vypravěč dobrodružství a historie monografie o Gustavu Krumovi z pera Vladimíra Prokopa.“

Na poslední stránce 10.ročníku ZÁPISNÍKU byly otiskovány v rámci „vzdělávacího cíle časopisu“ STÁTNÍ VLAJKY.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu ZÁPISNÍK z roku 1966, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované čísla časopisu ZÁPISNÍK   – kliknutím na náhled strany:

2 thoughts on “Zatím nejstarší ZÁPISNÍK – 10.ročník – 1966

  1. Pátrám po čtrnásti deníku Zápisník 66 a to ročník 64/12, 65/24,66/24 je to 55pokračování komiksu Vinetou, upravil JaromírKincl, ilustroval Gustav Krum. Kdyby nněkdo o těchto číslech věděl, rád bych se s ním spojil…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *