1.číslo časopisu PIONÝRSKÁ STEZKA – 10.ročník – 1979-80

Přiznám bez mučení, že nevím, kdo dnes archivované číslo časopisu PIONÝRSKÁ STEZKA – 10.ročník – 1979-80 pro detske-casopisy.cz digitalizoval a poslal nám jej. Ale moc děkujeme! K úplnosti 10. ročníku ještě chybí digitalizovat čísla 2, 3, 5, 6, 7, 9, 10, 11, 12 – třeba někdo z nových návštěvníků tohoto webu …. : -)

Časopis PIONYRSKA STEZKA – měsíčník pro sport, turistiku,brannost a dobrodružství vydávala ÚR PO SSM (ústřední rada pionýrské organizace socialistického svazu mládeže) v Mladé frontě. Šéfredaktorem 10.ročníku (v tiráži s tiskovou chybou „Ročník IX.“) byl Jiří Prchal. Za grafickou úpravu časopisu zodpovídala Stanislava JeIínková. PIONÝRSKA STEZKA vycházela 12x do roka.

Časopis začal vycházet v roce 1971 jako PIONÝRSKÁ STEZKA (a jeho cílovou skupinou byli čtenáři nedávno „zakázaného“ časopisu JUNÁK) a v roce 1990 změnil časopis jméno na STEZKA. Zanikl v roce 1992.

Už ze samotného názvu časopisu i jeho vydavatele je jasné, že PIONÝRSKA STEZKA musela do každého čísla vložit povinnou dávku ideologického balastu. Zpravidla na čtenáře razil už z druhé strany v rubrice (*KRONIKA.

Čtenářsky atraktivní byly i rozhovory v rubrikách (*TELEFONICKÉ SETKÁNÍ S HVĚZDAMI – v 1.čísle 10.ročníku PIONÝRSKÉ STEZKY to byl tehdejší nositel Řádu práce, absolutní mistr světa v letecké akrobacii, zasloužilý mistr sportu Ivan Tuček.

K oblíbeným rubrikám patřila i HRA NA KYTARU, PLNÁ POLNÍ či Kájou Saudkem ilustrovaný OLYMPIJSKÝ KRUH a MALÝ KURS SEBEOBRANY.

V PIONÝRSKÉ STEZCE nechyběly ani kreslené testíky typu TŘIKRÁT CHYBA.

Na stranách 21 a 22 (k vystřižení) vycházela ze zahraničí převzatá komiksová HISTORIE MISTROVSTVÍ SVĚTA V KOPANÉ (celkem 34 stran):

Na straně 80 v úvodu kapitoly PIONÝRSKÁ STEZKA (1971-1985) píší:  „….. od prvního ročníku tisknout barevný kreslený seriál na zadní straně obálky. Chlapecký seriál Modrá pětka tematicky souvisí s náplní časopisu, který v průběhu let proklamoval své zaměření nejen na turistiku a sport, ale i na dobrodružství a brannost.“ O MODRÉ PĚTCE toho bylo na www-detske-casopisy.cz napsáno už mnoho a tak odkazuji čtenáře například na článeček z 2.2.2016.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydávání časopisu PIONÝRSKÁ STEZKA v letech 1979-80, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný přispěvatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku všechny archivované strany časopisu PIONÝRSKÁ STEZKA – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA.V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla PIONÝRSKÁ STEZKA zde >>>

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *