Jeden z klíčových poválečných dětských časopisů byl zcela jistě JUNÁK. Skauting po válce dosáhl obrovského rozmachu a tak měl tento časopis zajištěný dostatek vděčných čtenářů (JUNÁK měl v té době čtvrt milionu členů).
S vydáním 1.čísla jej ale předstihl jeho pozdější konkurent – časopis VPŘED, který vyšel už 18.července 1945. O pár let později (1949) se tyto dva časopisy sloučily do titulu JUNÁCI VPŘED.
První poválečné číslo časopisu JUNÁK bylo archiváno v článku z 6.3.2014. Sestavil jej jako „odpovědný redaktor“ Jaroslav Foglar. Po zakazu vydávání MLADÉHO HLASATELE nacisty 14.května 1941 to byl jeho návrat do redaktorského křesla. Číslo 1 vyšlo až v předvečer státního svátku – 27.října 1945 (tedy o čtvrt roku později než VPŘED).
Jak to vlastně bylo s nedostatkem papíru díky němuž vycházel poválečný JUNÁK s různým počtem stran? Regulace knižního a časopiseckého trhu se prováděla na základě vyhlášky o přídělovém hospodaření s papírem. „Papír byl pojímán jako strategická surovina, třebaže jeho nedostatek byl pociťován jen v určitých obdobích a v prvních měsících po osvobození nepatřil ke skutečným důvodům regulace.“ (Dějiny české literatury 1945–1989, Pavel Janoušek). Přídělové hospodaření s papírem prý bylo spíše psychologickou oporou cenzury aby bylo omezeno například vydávání literárního „braku“. Pozdější skutečný problém s nedostatkem papíru byl udajně způsoben především jeho vývozem do zahraničí.
Na titulních stránkách JUNÁKA je vidět jak se během ročníku měnila jejich grafika, dokud se neustálila na válečném „hlasatelském“ vzhledu.
Do archivu na tomto webu se podařilo shromážit už 15 čísel z 30 vydaných, které v rámci 28.ročníku vyšly. Takže ještě dalších 15 čísel (č.6-č.20) čeká na co nejkvalitnější digitalizaci – i v rámci projektu skenování časopisu JUNÁK od roku 1915 do součastnosti.
Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla poválečného JUNÁKA – kliknutím na náhled strany: