8.číslo časopisu PIONÝRSKÁ STEZKA – 10.ročník – 1979-80

PIONÝRSKOU STEZKU – 10.ročník – 1979-80 pro www.detske-casopisy.cz poskytl Tomáš F. Děkujeme!

Časopis PIONYRSKA STEZKA – měsíčník pro sport, turistiku,brannost a dobrodružství vydávala ÚR PO SSM (ústřední rada pionýrské organizace socialistického svazu mládeže) v Mladé frontě. Šéfredaktorem 10.ročníku (v tiráži s tiskovou chybou „Ročník IX.“) byl Jiří Prchal. Za grafickou úpravu časopisu zodpovídala Stanislava JeIínková. PIONÝRSKA STEZKA vycházela 12x do roka.

Časopis začal vycházet v roce 1971 jako PIONÝRSKÁ STEZKA (a jeho cílovou skupinou byli čtenáři nedávno „zakázaného“ časopisu JUNÁK) a v roce 1990 změnil časopis jméno na STEZKA. Zanikl v roce 1992.

Už ze samotného názvu časopisu i jeho vydavatele je jasné, že PIONÝRSKA STEZKA musela do každého čísla vložit povinnou dávku ideologického balastu. Zpravidla na čtenáře razil už z druhé strany v rubrice (*KRONIKA.

Čtenářsky atraktivní byly i rozhovory v rubrikách (*TELEFONICKÉ SETKÁNÍ či POVÍDÁNÍ NA PŘÁNÍ – v 8.čísle 10.ročníku PIONÝRSKÉ STEZKY to byla tehdejší československá dětská filmová hvězda Tomáš Holý.

K oblíbeným rubrikám patřila i HRA NA KYTARU, PLNÁ POLNÍ či Kájou Saudkem ilustrovaný OLYMPIJSKÝ KRUH a MALÝ KURS SEBEOBRANY.

V PIONÝRSKÉ STEZCE nechyběly ani kreslené testíky typu TŘIKRÁT CHYBA.

PIONYRSKA_STEZKA_10.rocnik_1979-80)_cislo_08_3x_chybaka.

Olga Bezděková a Milan Krejčí v knize PO STOPÁCH KRESLENÝCH SERIÁLŮ – II. DÍL na straně 81 uvádějí: „S válečnou tematikou se čtenáři setkali v kreslené adaptaci literární předlohy V. Nedalmatského v příběhu nazvaném Saturn. Příběhy sovětského rozvědčíka (P. Tumal, M. Havlíček).“

Na straně 80 v úvodu kapitoly PIONÝRSKÁ STEZKA (1971-1985) píší:  „….. od prvního ročníku tisknout barevný kreslený seriál na zadní straně obálky. Chlapecký seriál Modrá pětka tematicky souvisí s náplní časopisu, který v průběhu let proklamoval své zaměření nejen na turistiku a sport, ale i na dobrodružství a brannost.“ O MODRÉ PĚTCE toho bylo na www-detske-casopisy.cz napsáno už mnoho a tak odkazuji čtenáře například na článeček z 2.2.2016.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydávání časopisu PIONÝRSKÁ STEZKA v letech 1979-80, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku všechny archivované strany časopisu PIONÝRSKÁ STEZKA – kliknutím na náhled strany:

stáhnout

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *