Časopis SKAUTING byl a je spolkovým časopisem. Jako takový chodí zdarma do schránky každému (dospělému) členu Junáka jako benefit k registraci. Dospělí mají možnost dozvědět se novinky z hnutí nebo si přečíst rozhovory se skautskými osobnostmi i lidmi z veřejného života.
Časopis SKAUTING sloužil především jako metodická podpora vedoucím oddílům i dalším dospělým dobrovolníkům (činovníkům) v junácké organizaci, která je jako výchovné hnutí zaměřena především na děti. Časopis obsahoval návody na aktivity a programy, rady s výchovou dětí i s vedením účetnictvím. Řešil aktuální otázky výchovného programu a přinášel rozhovory i diskuze k dílčím tématům.
Historie časopisu SKAUTING sahá až do roku 1919, kdy začal vycházet pod názvem VŮDCE časopis pro skautské pracovníky, činovníky a vůdce. V letech 1919 – 1939 byl odbornou přílohou časopisu JUNÁK – skaut československý: orgán náčelnictva Svazu junáků – skautů rep. Československé. V roce 1939 začal vycházet jako samostatný časopis s upraveným názvem – ČINOVNÍK časopis pro junácké pracovníky, činovníky a vedoucí. Skončil 1.zákazem JUNÁKA na podzim 1940. Po válce byl obnoven jako ČINOVNÍK časopis pro junácké činovníky a teorii junácké výchovy – vycházel v letech 1945-1949. Po 2.obnově Junáka vycházel jako SKAUTING – měsíčník českých a slovenských junáckých pracovníků pro teorii a praxi – 1968-1969 a v roce 1970 byl přejmenován na JUNÁCKÝ ČINOVNÍK – měsíční zpravodaj pro teorii a praxi junácké výchovy. Po 3.obnově JUNÁKA bylo znovu obnoveno (1990-2005) jeho vydávání s názvem SKAUTING – měsíčník pro skautskou výchovu. A v roce 2005 byl název titulu změněn na SKAUTSKÝ SVĚT – magazín pro skauty a jejich příznivce.
V letech 1994-95 vydával časopis SKAUTING pro organizaci Junák rodinné nakladatelství COMPUTER 2000.
Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu SKAUTING – kliknutím na náhled strany:
Dorazila mi zpráva od Boba: „Computer 2000 nikdy nebyl vydavatelem. Jen tam na chviličku sídlila redakce. Vydavatelem jsme byli my, tedy Nadace FONS, tedy ty:), jen v tom čísle 1 to bylo nejasné. Stačí se podívat do čísla 2.“ Děkuji Bobovi za opravu a připomenutí 🙂