14. 7. 2024

Chybějící čísla TRAMP – 11.ročník – 1994

Dnešní chybějící čísla 11.ročníku časopisu TRAMP pro detske-casopisy.cz digitalizoval Nell 1967. Moc děkujeme!

V roce 1994 –  11.ročníku – měl časopis TRAMP téměř pořád stejný podtitul MĚSÍČNÍK PRO MILOVNÍKY PŘÍRODY A VOLNOSTI. Pro připomenutí – v roce 1990 (7.ročník) mělo první číslo podtitul „MAGAZÍN NOVÉ SVOBODY PŘÍLOHY S MĚSTEM ZA ZÁDY„, ale už 2.číslo si neslo v podtitulu „magazín pro milovníky přírody a volnosti“ a ve 3.čísle se podtitul ustálil na „MĚSÍČNÍK PRO MILOVNÍKY PŘÍRODY A VOLNOSTI„. Tiráž časopisu v zápatí poslední strany mimo jiné uvádí: „Vydává Zdeněk Vašíček – vydavatel na adrese: K lesu 8/65, 713 00 Ostrava-Heřmanice, tel.: 069/214153. Šéfredaktor: Zdeněk Vašíček… Cena  13,- Kč.“  Časopis TRAMP vycházel v rozsahu 32 stran.

Časopis TRAMP je na našem webu zastoupen i prvorepublikovými čísly. Nepominutelnou složkou tradičního trampování už od 1. světové války, byly vždy písničky a zpívání. Od toho je jen kousek k poesii. Ke cti časopisu TRAMP je, že se v každém čísle našla celá stránka, plná amatérských básní.

Pravidelné celostránkové rubriky odkazovaly na skauting a woodcraft, ze kterých český tramping také čerpal. Název rubriky SVITEK BŘEZOVÉ KŮRY byl inspirován stejnojmenným názvem knihy Ernesta Thompsona Setona  (v českém překladu Miloše Seiferta vydána v roce 1925).

Rubrika ZE SLABIKÁŘE LESNÍ MOUDROSTI odkazuje na woodcraft.

 

Rubrika Z BOBŘÍ HRÁZE zase odkazuje na legendární stránku z časopisu MLADÝ HLASATEL (ta se nejprve jmenovala JUNÁCKÁ STEZKA, ale po zákazu organizace Junák K. H. Frankem byla rubrika přejmenována na Z BOBŘÍ HRÁZE –  náplň zůstala stejná, jen se nepsalo o skautském oddílu Dvojka, ale o „neutrálních“ Hoších od Bobří řeky).

Na poslední stránce TRAMPA byl v předchozím ročníku otiskován původní komiks ŠERIFOVA POMSTA. V prvním čísle 11. ročníku bylo otištěno jeho dokončení. Od 2. čísla na jeho místě vycházela stránka s trampským humorem. Ale uvnitř TRAMPA vycházale ilustrovaná povídka Karla Maye POMSTA na pokračování.

 

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu TRAMP v roce 1994, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný přispěvatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu TRAMP – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke stažení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA„. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla TRAMPA  zde >>>

3 thoughts on “Chybějící čísla TRAMP – 11.ročník – 1994

  1. Mám k dispozici časopis Tramp od č.3 červenec 1990 až do prosince 1992.

  2. To je milé. Ale chválite sa tým, alebo to chcete darovať, prípadne oskenovať, spracovať a zaslať…?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *