Chybějící číslo VTM – 12.ročník – 1958

Dnes archivované chybějící číslo časopisu VĚDA A TECHNIKA MLÁDEŽI z roku 1958 pro detske-casopisy.cz  digitalizoval Jaroslav Pl. Tímto máme archivován i 12.ročník VTM kompletně. Veliký dík!

Z tiráže časopisu lze vyčíst, že šéfredaktorem VTM v roce 1958 byl Vladimír BABULA (*1919  +1966)  – o jeho nedlouhém životě jsem psal v například v článečku z  11.2.2015 a hlavně v článečku z 23.4.2015, kde je zmínka i tom jak zvedl náklad VTM (MLADÉHO TECHNIKA) ze čtyřiceti na sto dvacet tisíc výtisků a pak byl propuštěn. Časopis v roce 1958 vydával ÚV ČSM (ústřední výbor československého svazu mládeže) a Slovenský ÚV ČSM v Mladé frontě. VĚDA A TECHNIKA MLÁDEŽI byl čtrnácti­deník pro polytechnickou výchovu mládeže, který vycházel v českém, slovenském a maďarském jazyce každý druhý pátek. Cena jednoho výtisku byla 2 Kčs.

Časopis vycházel v rozsahu 32 stran s barevnou obálkou a byl číslován průběžně.

Citátem Vladimíra Iljiče Lenina (vydavatelem VTM byl ÚV ČSM) začíná článek TECHNIKA ZÍTŘKA OČIMA FANTASIE.

Stanislaw Lem (*1921  +2006) v roce 1957 publikoval povídku „Czy pan istnieje, Mr. Johns“ a o rok později vyšla pod názvem EXISTUJETE, MISTER JOHNS? v českém časopise VĚDA A TECHNIKA MLÁDEŽI.

Už  v minulých článcích o časopise VTM jsem se přiznal, že mne osobně hodně zaujala rubrika typická jen pro VĚDU A TECHNIKU MLÁDEŽI – byla tištěna na konci každého čísla a na první pohled zaujala výstižnými ilustracemi. Jmenovala se ČETLI JSTE DOBŘE? a motivovala čtenáře, aby napsali do redakce.

Poslední (zadní) strana (obálky) je věnována VYSTŘELOVACÍ SEDAČCE. Doplňuje tak článek na stranách 211-212.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu VĚDA A TECHNIKA MLÁDEŽI z roku 1958, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované čísla časopisu VĚDA A TECHNIKA MLÁDEŽI – kliknutím na náhled strany:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *