ČIGOLIGO – časopis 2. chlapeckého oddílu svazu skautů – 1938

Blíže o časopise se dovíte na https://detske-casopisy.cz/uplne-prvni-cislo-oddiloveho-casopisu-cigoligo-1929/  .

Její tehdejší vůdce Jaroslav Foglar – Jestřáb přivedl časopis k životu 17. 11. 1929. ČIGOLIGO vychází v různých podobách i pod různými názvy desítky let – Dvojka jej vydává dodnes – současné ČIGOLIGA jsou veřejně dostupné na webu oddílu.

Dnes zveřejňuji sedm čísel z roku 1938. Čísla také nejsou vždy nejkvalitněji naskenované, někde chybí části textů, nebo nejsou až tak čitelné. Přesto mají svou vypovídající minulost. Dovídáte se v nich o činnosti tohoto oddílu v nelehké době pro první republiku.

A začátky Čigoliga  nebyly jednoduché. Hned ve druhém čísle   ze dne  22. prosince 1929 píše Jestřáb.

„Čigoligo žaluje:

že jeho první sešit byl vrácen Jestřábovi zamazaný, že vinou jistého hocha bylo jeho obíhání mezi hochy o týden zdrženo, že hoši slíbili do Čigoliga psáti a malovati, ale ani jeden slib tento nesplnil. Přičiňte se, aby toto druhé číslo nemuselo výše uvedené žaloby opakovati Chtěli jste oddílový časopis. Máte jej. Starejte se tedy o něj a nenechte ho zaniknouti.
Jestřáb

Od dubna 1938 dochází ke změně vzhledu časopisu. První číslo je psané na psacím stroji a rozmnožované pro všechny členy oddílu. Každý kdo dostane toto číslo má možnost si ho dokreslit a dobarvit a může ho používat i jako deník. Více o tom píše Foglar na první stránce tohoto čísla.

V roce 1938 oslavuje  pražská dvojka 25 let svého trvání.

Historii tohoto oddílu sledujeme na stránkách časopisu. Povídání o pražské dvojce pokračuje i v roce 1939.

Ale většinu obsahu časopisu tvořily stránky o činnosti jednotlivých skautů a oddílů, návody na různé hry a soutěže, bodování akcí, výlety, sportovní akce, zážitky z táborů, zkrátka vše co  dělá správný skaut.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu ČIGOLIGO z roku 1938, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu ČIGOLIGO – kliknutím na náhled strany:

(Zdroj: damro)

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA„. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu ČIGOLIGO zde >>>

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *