V článečku z 5.3.2015 byly archivovány z 24.ročníku ABC čísla 18-20. Dnes doplňujeme do archivu další čísla – k úplné archivaci celého 24.ročníku nám tedy chybí digitalizovat už jen 4.číslo. Třeba někdo z návštěvníků tohoto webu … : -)
V tiráži dnes archivovaných čísel se píše: „ABC mladých techniků a přírodovědců – zábavně naučný čtrnáctideník pro chlapce a děvčata, nositel vyznamenáni Za vynikající práci a zlaté medaile Pionýrské organizace Ernsta Thalmanna. Vydává Ústřední rada Pionýrské organizace SSM v Mladé frontě • Šéfredaktor V.Toman • Zástupce šéfredaktora prom.biol. K. Dunda • Přírodní vědy – prom. biol. H. Kholová, CSc. • Technika – R. Baudis, M.Pilný, H. Vilgusová • Zpravodajství a zájmová činnosti PO – H. Škodová, Ing. Z. Martinová • Grafická úprava – J. Drahokoupil, Z. Kocourková • Sekretariát – M. Kunová, V. Bartáková …’“
Rozsah časopisu ABC byl 48 stran, jedno číslo stálo 3 Kčs. Časopis vycházel podle školního roku 2x do měsíce – 24 čísel za rok.
Na druhé straně vycházel „návodný komiks“ pro činnost pionýrských oddílů (s nezbytnými atributy jako je pionýrský znak, pionýrský šátek i označením školního roku jako „pionýrský rok“) – což je pochopitelné, protože vydavatelem ABC byla Ústřední rada Pionýrské organizace SSM.
Mimo správně „ideologicky“ zabarvené informaci o účasti reprezentačního družstva PO SSM na mezinárodní soutěži dětí v technických sportech v Polsku, byla v 1.čísle na 2.straně otištěna informace o „dalším vyznamenání“ pro ABC:
„DALŠÍ VYZNAMENÁNÍ udělila Ústřední rada Pionýrské organizace SSM v roce 30. výročí založení naší dětské socialistické organizace a u pří ležitosti životního jubilea: Vlastislavu Tomanovi, šéfredaktorovi ABC, vyznamenání Za zásluhy o PO SSM, a Miroslavu Kolářovi, spolupracovníkovi redakce ABC, zlatou medaili Za socialistickou výchovu.K těm vyznamenaným, o nichž jsme vás informovali již v čísle 21 loňského ročníku, přibyli tedy další a i tentokrát se o radost z ocenění jejich práce dělíme s vámi. REDAKCE ABC“
K pravidelným rubrikám 24.ročníku ABC patřily i ČTYŘI STRANY PRO TECHNIKY, které byly vyplněny radami, tipy i poutavě kreslenými návody (skvělý František Kobík).
DIRKON – po správném vystřižení a slepení vznikl czkční papírový model dírkové komory. Originální název mu dali autoři spojením kmenu slova „dírka“ a koncovky -on, evokující názvy japonských značek fotoaparátů. Příloha vyšla v 1.čísle 24.ročníku (1979-80). Autory „vystřihovánky“ byli Martin Pilný, Mirek Kolár a Richard Vyškovský. Použil jsem jej jen jednou, protože výslená fotografie mne příliš neoslnila. Ale fakt je, že model skutečně czgoval na běžný 35 mm film pro fotoaparáty. V doobě, kdy má každý mobil zabudovaný foťák a hardisky domácích počítačů se plní tisícovkami bezpracně pořízených fotografií, DIRKON nenadchne. Ale tehdy byl začátek září roku 1979 🙂
PIFÍK byl komiksem, který vycházel v ABC dlouhá léta. Vlastislav Toman ve své knize MŮJ ŽIVOT S ABC na straně 96 píše:
„Už v prvním ročníku se v ábíčku objevila jeho hlavní komiksová postavička – pes Pif, a později i malý Pifík. Oba patřili k francouzskému časopisu Vaillant (Chrabrý, Udatný) a domovem byli v Paříži. Vydavatelství Éditions Vaillant totiž přistoupilo na dohodu o proplácení úhrady za publikování v ABC v korunách. Což bylo vynikající. Ta vstřícnost byla dána jistě i tím, že vydavatelství mělo „dobré vztahy“ k francouzské komunistické straně, a proto i k Československu. To jsem poznal už na mezinárodních konferencích redaktorů dětských a pokrokových časopisů, jichž jsem se zúčastnil v Praze a pak ještě v Moskvě.“
Pravidelná rubrika RECEPTY NA PESTRÝ ŽIVOT vycházela až do 21.čísla. Pak příspěvky Miloše Zapletala pro ABC přestaly vycházet. Naštěstí o tři roky později vyšla Milošovi Zapletalovi v Albatrosu KNIHA HLAVOLAMŮ, která obsahovala logické úkoly, hlavolamy, šifry, skládačky origami, skládanky z papíru – včetně těch, které na pokračování vycházely v rubrice RECEPTY NA PESTRÝ ŽIVOT.
OBRAZOVÁ ŠKOLA časopisu ABC vyšla prvně ve 3.ročníku. Pak dlouhá odmlka a od roku 1975 pak byla součástí každého ABC. Poutavou grafickou formou popularizovala nejrůznější technická i přírodní témata, vždy doplněna o skutečně jen nejnutnější množství textu. Redakci se touto rubrikou podařilo volně navázat na obdobné sloupky a stránky v již neexistujících „dětských“ časopisech MLADÝ HLASATEL, VPŘED, RODOKAPS, …
O souvislostech při vydávání 24.ročníku ABC (1979-80) píše tehdejší šéfredaktor Vlastislav Toman – citovali jsme v článečku z 5.3.2015 – mimo jiné popisuje, jak na skonku roku 1979 skončil v nemocnici a na kufříkovém psacím stroji psal další pokračování DRUHÉ VÝPRAVY.
Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydávání časopisu ABC v letech 1979-80, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.
Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku všechny archivované strany časopisu ABC – kliknutím na náhled strany:
dobry den mam 24.rocnik 18,19,20 mam jich vice spis hodne
V tištěné podobě mám prvních 50 ročníků ABC. Zatím nezbývá čas na digitalizaci. Pokud by jste chtěl chybějící čísla digitalizovat, postupujte podle návodu na http://detske-casopisy.cz/jak-se-stat-registrovanym-uzivatelem-tohoto-webu/ (digitalizované číslo musí splňovat všech 7 bodů!).
Zdravim nadsence Abicka. Patril jsem mezi ne v 70.letech (narozen 1963) a ted se pokousim najit jedno konkretni cislo. Nedokazu odhadnout ani rocnik (asi 74-79), ale vim, ze hned na prvnich stranach byla strucna reportaz o likvidaci vyrazeneho dopravniho letadla pomoci trhaviny i s fotografii rizene detonace na prazskem letisti. Prosim o radu nebo pomoc pri hledani. Nezustanu dluzen. Diky. Pavlis.