Další číslo časopisu NOVÁ MLÁDEŽ – 4.ročník – 1942

Dnes archivované číslo časopisu NOVÁ MLÁDEŽ z roku 1942 pro detske-casopisy.cz  digitalizoval Agi. Veliký dík!

Tak jako byla myšlenka skautské hnutí zneužita k „politickým“ cílům v německu, byla podobně deformována i v poměrech samostatného Slovenského státu. Každý politický režim vždy vyvíjí enormní úsilí k ovlivnění mládeže – jak ve škole, kde to je zpodstaty snadnější záležitostí, tak v mimoškolním čase – třeba prostřednictvím oddílů Hlinkovy mládeže, kde je zachován alespoň jakýsi prvek dobrovolnosti. I když byli učitelé nabádáni, aby vstup svých žáků do Hlinkovy mládeže podporovali. Ľudácka propaganda si osvojila motiv oslav bojujících adolescentů (Hlinkova garda nastúpila. GARDISTA z 5. 10. 1944, roč. 6; Vzorný slovenský junák. Týždenník SLOVÁK z 5. 12. 1944, roč. 25), stejně jako to dělala říšská propaganda u Hitlerjugend.

Pro dnešní přiblížení časopisu NOVÁ MLÁDEŽ si dovoluji citovat ze slovenské wikipedie:

Nová mládež (podnázov Časopis Hlinkovej mládeže) bol mesačník, ktorý vychádzal na Slovensku počas 2. svetovej vojny.

Pôdu pre založenie Novej mládeže pripravil časopis Mladý Slovák. Nová mládež prinášala ideové, politické a výchovné články, uverejňovala literárne pokusy mládeže (prvosienky). V VI. ročníku sa časopis začal orientovať na brannú výchovu. Politické otázky prenechala časopisu Prelom. Aby lepšie „pestovala ducha brannosti“, vydávala prílohu Malá knižnica Novej mládeže.

Š. Mikula v príspevku Aby bolo jasno (pozri periodikum Nástup, roč. VII., 1939, s. 258) tvrdí, že Nová mládež nie je študentským časopisom. Redakcia Novej mládeže však obhajovala svoj časopis. Tvrdila, že je jediným študentským časopisom, že otázka študentského časopisu preto nie je aktuálna.

Časopis vychádzal v Bratislave raz mesačne od apríla 1939.

  • 1939 – roč. I. – 5 čísiel
  • 1940 – roč. II. – 10 č. – hĺbkotlač
  • 1940/41 – roč. III. – 10 č. – hĺbkotlač
  • 1941/42 – roč. IV. – 10 č. – hĺbkotlač
  • 1942/43 – roč. V. – 10 č. – hĺbkotlač
  • 1943/44 – roč. VI. – 10 č. – hĺbkotlač
  • 1944/45 – roč. VII. – 6 č. – hĺbkotlač – vychádzal do februára 1945

Hlavný redaktor: Matúš Černák, neskôr Jozef Ambruš, M. J. Milov. Zodpovedný redaktor: Jozef Hlavatý, neskôr Alojz M. Macek.

Majiteľ a vydavateľ: Sborové veliteľstvo Hlinkovej mládeže, neskôr Štátne nakladateľstvo, neskôr Hlavné veliteľstvo HM.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu NOVÁ MLÁDEŽ z roku 1942, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované čísla časopisu NOVÁ MLÁDEŽ  – kliknutím na náhled strany:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *