HÁČEK A ČÁRKA

Kreslený seriál Háček a Čárka je dobově ojedinělý autorský počin známého výtvarníka a ilustrátora Jaroslava Maláka (*1928 †2012).

Seriál čítající 24 samostatných dílů vycházel v časopise SLUNÍČKO, konkrétně v 6. ročníku (1972-1973, od 1. čísla) a 7. ročníku (1973-1974, do posledního 12. čísla). Toto periodikum prošlo tou dobou změnou formátu – místo původního čtvercového formátu 15 x 15 cm se zvětšilo na velkorysejších 18 x 23 cm.

Na Slovensku vznikl v roce 2019 projekt, jehož cílem bylo vybrat dostatek finančních prostředků na nové knižní vydání seriálu s doprovodným textem – projekt ovšem nebyl úspěšný.

Originalita tohoto kresleného seriálu líčícího příhody dvou sourozenců pojmenovaných dle diakritických znamének tkví především ve schopnosti titulních hrdinů přivádět k životu přímo do svého okolí (a tedy samotného kresleného seriálu) téměř cokoli, co sami nakreslí a také schopnost uvědomění si vlastní existence jakožto kreslených postav. Tyto invenční tzv. metatextové prvky tak ze seriálu činí dobově ojedinělý projekt.

Seriál tak začíná vstupem titulních postav do kresleného seriálu, kdy se holčička Čárka obdivně dotazuje chlapečka Háčka, jak to dělá, že mluví do bubliny, protože ona to nikdy nedělala. Nafouknutím bubliny se pak vznese do vzduchu. Opačný problém řeší o několik dílů později, kdy jí naopak jedna bublina pronásleduje a nemůže se jí zbavit, ani jejím zavřením do skříně. Háček svým malováním nejenom maluje cokoli je příběhově potřeba (kočku, jaguára, houby v lese, rybník na koupání apod.), ale tvoří i samotné rámečky seriálu (alespoň ze začátku). Seriál bohužel nevyužil plně svůj potenciál a některé díly obsahem nevystupují z běžného rámce denních veselých příhod dvou malých dětí. Seriál nicméně končí tím, že stále se nafukující koupací krokodýl vytlačí Háčka a Čárku z posledního obrázku poslední stránky.

Výtvarník Jaroslav Malák byl známým ilustrátorem dětských příběhů a knih. Jeden z jeho nejznámějších kreslených seriálů je bezpochyby Polda a Olda, který vycházel dlouhé roky v časopise ČTYŘLÍSTEK podle scénáře Petra Chvojky a Stanislava Havelky nebo Tři prasátka scénáristy Jaroslava Pacovského z časopisu MATEŘÍDOUŠKA. V roce 1976 a 1977 byl Malák autorem všech 12 titulních stran 24. ročníku časopisu PIONÝR. Dospělým komiksem byl potom Břetislav a Jitka z časopisu AHOJ NA SOBOTU. Z dětských knih můžeme jmenovat ilustrace k třetímu dílu Neználkových příběhů Nikolaje Nosova Neználek na Měsíci, z těch populárně naučných potom publikaci Proč a jak Joea Kaufmana.


Kreslený seriál Háček a Čárka na serveru detske-casopisy.cz:

Háček a Čárka ke stažení

Možnost stáhnout si do svého tabletu, pc nebo notebooku archivovaný komiks ze SLUNÍČKA máš pouze jako registrovaný uživatel tohoto webu


Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu:

V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu SLUNÍČKO:


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *