Jedno z chybějících čísel časopisu VTM – 12.ročník – 1958

Dnes archivované číslo časopisu VĚDA A TECHNIKA MLÁDEŽI z roku 1958 pro detske-casopisy.cz  digitalizoval Jiří H. Veliký dík! Tímto máme 12.ročník VTM archivován téměř úplně – chybí nám jen číslo 7. Snad to bude inspirací pro někdo ze čtenářů tohoto webu … 🙂

Z tiráže časopisu lze vyčíst, že šéfredaktorem VTM v roce 1958 byl Vladimír BABULA (*1919  +1966)  – o jeho nedlouhém životě jsem psal v například v článečku z  11.2.2015 a hlavně v článečku z 23.4.2015, kde je zmínka i tom jak zvedl náklad VTM (MLADÉHO TECHNIKA) ze čtyřiceti na sto dvacet tisíc výtisků a pak byl propuštěn. Časopis v roce 1958 vydával ÚV ČSM (ústřední výbor československého svazu mládeže) a Slovenský ÚV ČSM v Mladé frontě. VĚDA A TECHNIKA MLÁDEŽI byl čtrnácti­deník pro polytechnickou výchovu mládeže, který vycházel v českém, slovenském a maďarském jazyce každý druhý pátek. Cena jednoho výtisku byla 2 Kčs.

České šicí stroje LADA se vyrábí v Soběslavi už od roku 1919. Fakt je, že k největšímu rozmachu výroby došlo po roce 1948, kdy stoupl počet zaměstnanců na 1400-1600. V roce 1958 se začal vyrábět plochý šicí stroj s klikatým stehem (T 236).  A tak se i v časopise VĚDA A TECHNIKA MLÁDEŽI objevil článek LADA 236 … A JEJÍ MLÁDEŽ.

Říká se „zlaté české ručičky“ i to, že jsme národ kutilů. Mám sice pocit, že si to podobně o sobě říká více národů, nicméně rubrika VTIPNÍ POMOCNÍCI tento sebeklam didakticky přiživovala 🙂

Mne osobně moc zaujala rubrika typická pro VĚDU A TECHNIKU MLÁDEŽI, která byla tištěna na konci každého čísla a na první pohled zaujala výstižnými ilustracemi. Jmenovala se ČETLI STE DOBŘE? a motivovala čtenáře, aby napsali do redakce.

Článek ZAJÍMAVĚ O PLAVEBNÍCH KOMORÁCH začíná slovy „Ačkoli je tento vynález starý už tři čtvrtě tisíciletí, stále je zajímavý. A proto si o něm něco řekneme …“ Téma bylo poutavě zpracováno na 2 stránky textu s nákresy a na poslední celou stranu zpracovanou podobně jako dříve v MLADÉM HLASATELI, VPŘEDU a později třeba ABC (obrazová škola).

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu VĚDA A TECHNIKA MLÁDEŽI z roku 1958, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované číslo časopisu VĚDA A TECHNIKA MLÁDEŽI – kliknutím na náhled strany:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *