11. 10. 2024

KAŠPÁRKOVY NOVINY – 04. ročník (1934-35)

Dnes archivovaná čísla časopisu KAŠPÁRKOVY NOVINY z let 1934-35 pro detske-casopisy.cz  digitalizoval Nell67. Veliký dík!

KAŠPÁRKOVY NOVINY, respektive KAŠPÁRKOVY NOVINY VOJTY MERTENA, vycházely s podtitulem “veselý časopis pro velké i malé děti” v letech 1931-1935. První ročník vycházel měsíčně, ostatní ročníky byly čtrnáctideníkem. Vydavatelem časopisu byl Josef Hokr. Během existence “novin” se na postu šéfredaktora vystřídali František Homolka, J.Hloušek a J.Hořejš. Časopis byl tištěn černobíle s průběžným číslováním stran.

Vojta Merten, jehož jméno je obsaženo v titulu časopisu, bylo umělecké jméno českého herce – komika, známého jako představitele Kašpárka, s vlastním jménem Vojtěch Bartůšek (*1895  +1945). Od roku 1929 vystupoval s asi desetičlennou hereckou skupinou po různých scénách “s hrami, ve kterých byl hlavní postavou Kašpárek, ztvárněný Vojtou Mertenem. V rolích dalších postav s ním na jednotlivých představeních spolupracovali například někteří členové Osvobozeného divadla (Václav Trégl, František Filipovský, Franta Černý aj.) i herci z dalších pražských divadel (Jára Kohout, aj.). Soubor takto vystupoval až do roku 1936, kdy pro vyčerpání zájmu publika svoji činnost ukončil.”  Vojtěch Bartůšek spáchal ve věku 49 let (17.6.1945) sebevraždu.

Štefan Švec ve své knize ČESKY PSANÉ ČASOPISY PRO DĚTI (1850-1989) na stranách 304-306 o KAŠPÁRKOVÝCH NOVINÁCH píše:

Kašpárkovy noviny využívaly popularity postavy Kašpárka populárního herce Vojty Mertena. Byly určeny dětem předškolního a mladšího školního věku. Šlo o časopis zábavní a zřetelně komerční. Každé číslo obsahovalo divadelní scénku s hlavní postavou Kašpárka (v rubrice “Kašpárkovo divadlo”), dále se časopis zaměřoval na beletrii, anekdoty (v rubrice “Kašpárkovy žertíky”), říkanky či krátké hříčky. Ročníky měly graficky jednotnou obálku, Vojta Merten psal dětem do časopisu dopisy, vystupoval ale také v reklamách v časopise tištěných. Titul publikoval obrázkové seriály, v nichž využíval dobově populární hrdiny (kapitána Prášila, kocoura Felixe aj.), v posledních dvou ročnících román na pokračování, dále rubriku hádanek (“Kašpárkovy hádanky”), návody ke kreslení a také tzv. “Veselý tělocvik”- tělesná cvičení pro menší děti, představovaná např. pomocí zvířat či domácího nábytku. Vyhlašoval také čtenářské soutěže – ve skládání draka, ve sbírání adres atd. Na obálce se často objevovaly reklamy, kromě produktů pro děti, jako byla zubní pasta Thymolin, např. i na auta či motocykly.
První ročníky časopisu tiskly ještě beletrii známých autorů pro děti, v posledních ročnících převážil už spíš výhradně zábavní obsah a reklamy.”

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu KAŠPÁRKOVY NOVINY z let 1934-35, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný přispěvatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu KAŠPÁRKOVY NOVINY  – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA.V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla KAŠPÁRKOVY NOVINY zde >>>

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *