4. 10. 2024

Kompletizácia ročníka časopisu – WESTERN WORLD – 2.ročník -2002

Dnešným príspevkom by som rád skompletizoval a uzavrel 2.ročník tohto časopisu. Chýbali nám k tomu práve tieto dve čísla. Paradoxne prvé a posledné z ročníka vydaného v 2002 roku.

Hneď na prvý pohľad vidíme nápadnú zmenu obalu časopisu. No nejednalo sa len o obal, ale o komplexnú obmenu obsahu, ktorú šéfredaktor Ján Kroupa a redaktor Slavomil Janov charakterizujú v úvodníku 12. čísla:

„…Nová hlavička, změněný grafický styl časopisu i mírně širší formát… Všechny tyto změny vycházejí z přání vydavatele i redakce, aby WESTERN WORLD byl modernější a držel krok se současnými trendy časopisecké produkce.

WESTERN WORLD prostě oblékl kabát módního střihu, což ovšem neznamená, že by se cokoliv měnilo na zaměření časopisu. Naopak snížením počtu více než desítky dosavadních rubrik na polovinu – druhý „Rubikon“ – chceme, aby i obsah byl živější a pestrost témat, žánrů a prostoru, který věnujeme jednotlivým oblastem stylu C&W, nebyla svázána zbytečně utaženou smyčkou lasa. Naopak pojmenováním rubrik v angličtině chceme zvýraznit stylovost a univerzálnost jejich obsahu. Navíc podle ohlasů čtenářů se WESTERN WORLD čte už opravdu na všech „čtyřech“ polokoulích naší matičky Země.

Třetím „Rubikonem“ je – jak jsme již zmínili před měsícem – uzavření třetího ročníku časopisu (nulté číslo WESTERN WORLDU vyšlo na sklonku roku 2000) a současně roční výročí, kdy WESTERN WORLD vychází v péči současného vydavatele.“

Čo sa teda v časopise zmenilo z nášho pohľadu? V prvom rade počet listov a to zo 68 na rovných 60. Eliminované rubriky odštartovala NEWS (novinky). Nahradila AKCE, avšak s tým že obsahovo prinášala to isté a to reportáže a krátke správy z westernových akcií z domova a zahraničia.

Druhá STYLE (štýl) bola obsahovo veľmi rozmanitá. Je súčasť tvorili profily country spevákov, skupín, hercov z westernových filmov. Ďalej to boli knihy s westernovou tématikou, CD-čka, ale aj americké zvyky, jedlo, výbava interiéru a interiéru. V podstate celkovému životnému štýlu, ktorým sa skupina čitateľov WESTERN WORLDU odlišovala od bežných ľudí. A to napríklad aj weternovým oblečením pre obe pohlavia.

Stred časopisu tvorila už tradične trampská príloha AHOJ. Prinášala hlave správy, akcie, oznamy z trampských osád a zaujímavosti týkajúce sa trampského života.

OLD WEST (starý západ) nemusím ani predstavovať. Prirodzene obsahovala články, reportáže a fotografie z DIVOKÉHO ZÁPADU. A to zo všetkých oblastí, ktorá súvisela s tou dobou. Ako je história Ameriky, jej pôvodných obyvateľov indiánov, prisťahovalcov, kovbojov, šerifov, westernových a indiánskych zbraní… atď. Medzi zaujímavé atypické príspevky, ktoré ma zaujali, patrili články od Vladimíra Dolínka – ČEŠI NA ZÁPADĚ.

Tematika takmer posledných strán je zrejmá z názvu rubriky HORSE (kôň), Všteko od A po Z čo sa týkalo koní, s dôrazom na westernové jazdenie.

Záver časopisu tvorili stránky s názvom SERVICE (servis) s inzerátmi, bazárom a všetkým čo sa nevošlo do iných rubrík. Ešte pred touto rubrikou figuroval celoročný, súťažný seriál detektívnych komiksov Mr. Pinkerton. V ňom mali čitatelia odhaľovať úmyselné chyby vytvorené maliarom Janom Horou. Bol spracovaným na základe príbehov známych country piesní.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu WESTERN WORLD z roku 2002, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu WESTERN WORLD – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA„. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu WESTERN WORLD zde >>>

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *