Dnešní čísla časopisu ČTYŘLÍSTEK z roku 1974 pro detske-casopisy.cz digitalizoval jako svoje „vstupní“ čísla Pepino – moc děkujeme!
Tomáš Prokůpek anoncuje ČTYŘLÍSTEK v knize 1001 KOMIKSŮ KTERÉ MUSÍTE PŘEČÍST, NEŽ ZEMŘETE na straně 305 takto: „Dveře laboratoře explodují a síla výbuchu z nich vymrští ohořelého Myšpulína. Pinďa se raději schovává pod stůl, Bobík si rozlobeně vyhrnuje rukávy a Fifinka při pohledu na vzniklou spoušť lomí rukama. Tato a další podobné scény provázejí české děti už od konce 60. let. Mladému kreslíři Jaroslavu Němečkovi se krátce předtím podařilo navštívit západní země a na vlastní kůži se přesvědčit, jaké popularitě se těší například francouzský časopis Pif nebo německá komiksová série Fix und Foxi. Zahraniční inspirace doplněná dětskou vzpomínkou na domácí časopis Punťa pak daly vzniknout séri i Čtyřlístek. Prvních šest sešitů vyšlo v roce 1969 za pět minut dvanáct – o rok č i dva později už by podobný projekt neměl šanci se v normalizační kultuře prosadit. Díky úspěchu úvodních čísel však nakladatelství Orbis velmi stálo o vydávání dalších pokračování a komunistický režim přes jistou nechuť tuto aktivitu strpěl. Stabilní scenáristkou nově ustavené sešitové řady (forma klasického periodika nebyla Čtyřlístku povolena) se brzy sta la Ljuba Štíplová a „knihovnička Čtyřlístek“ se zanedlouho stala domovem řady dalších kvalitních komiksů pro děti, na nichž se podíleli scenáristé jako Svatopluk Hrnčíř nebo Pavel Šrut a kreslíři formátu Adolfa Borna, Karla Franty č i Jaroslava Maláka. Čtyřlístku se jako fakticky jedinému komiksovému projektu z dob socialismu podařilo přežít i v tržním prostředí po roce 1989. A zatímco jeho někdejší vzory Pif a Fix und Foxi mezitím zanikly, nová dobrodružství Myšpulína, Pindi, Bobíka a Fifinky se stále těší čtenářskému zájmu. V roce 2013 se Čtyřlístek dočkal celovečerní animované adaptace pod názvem Čtyřlístek ve službách krále.“
Úplný a aktuální seznam doposud 586 vydaných čísel ČTYŘLÍSTKU je přehledně uveden na wikipedii.
Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění souvislostí kolem vydávání časopisu ČTYŘLÍSTEK v roce 1974, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.
Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované číslo časopisu ČTYŘLÍSTEK – kliknutím na náhled strany: