Kompletní ABC – 33.ročník – 1988-89

Dnes archivované čísla časopisu ABC z let 1988-89 pro detske-casopisy.cz  digitalizoval Damro. Veliký dík! Tím je i 33. ročník ABC kompletní – včetně chybějících „déček“.

V tiráži dnes archivovaných čísel se píše: ABC mladých techniků a přírodovědců – zábavně naučný čtrnáctideník pro chlapce a děvčata, nositel vyznamenáni Za vynikající práci, vyznamenaný zapsáním do Knihy cti ÚV SSM, čestným odznakem Julia Fučíka a zlatou medailí Pionýrské organizace Ernsta Thalmanna. Vydává Ústřední rada Pionýrské organizace SSM v Mladé frontě • Šéfredaktor V.Toman •  Zástupce šéfredaktora prom.biol. K. Dunda • Přírodní vědy – prom. biol. H. Kholová, CSc. • Technika – PhDr. R. Baudis, I.Floriáno, M.Pilný, N. Synková •  Zpravodajství – H. Škodová, Ing. Z. Martinová • Grafická úprava – Z. Kocourková, I.Holičová • Sekretariát – I. Koutná, V. Bartáková …’“

Po té, co ABC zavedlo pravidelnou rubriku KOMPAS, objevuje se v ní více a více zpráv z pionýrských kolektivů a upozornění na aktivity a činnost PO SSM. Později se mění název rubriky na PIONÝRSKÝ KOMPAS. Zůstává ale výtvarník Jiří Tesař, který se na dlouhou dobu stal dvorním kreslířem KOMPASU i PIONÝRSKÉHO KOMPASU.

Další zajímavou pravidelnou rubrikou byl KALENDÁŘ MLADÉHO PŘÍRODOVĚDCE:

OBRAZOVÁ ŠKOLA sice není původním nápadem redakce ABC, ale redakci se touto rubrikou podařilo nejen navázat na předchozí obdobné sloupky a stránky v již neexistujících časopisech MLADÝ HLASATEL, VPŘED, RODOKAPS, … , ale i držet krok s dobou a seznamovat své čtenáře se žhavými zahraničními novinkami i základními přírodovědeckými poznatky.

Rady, odpovědi tipy na nové filmy atd. byly náplní stránky s názvem HALÓ, ZDE REDAKCE.

Kreslený seriál KRUANOVA CESTA je součástí SÁGY ŽLUTÉ PLANETY, jak toto sérii komiksů nazvali Josef Ládek a Robert Pavelka v knize ENCYKLOPEDIE KOMIKSU V ČESKOSLOVENSKU 1945-1989.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu ABC z roku 1988-89, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu ABC– kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA„. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu ABC zde >>>

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *