Kompletní ČTYŘLÍSTEK – 14.ročník – 1982

Dnes archivované ČTYŘLÍSTKY z roku 1982 dodal do archivu detske-casopisy.cz jako své „registrační“ Jiří Po. – už koncem ledna. Moc děkujeme!

V roce 1982 vyšlo přesně 9 sešitů komiksového časopisu ČTYŘLÍSTEK. Dnešní archiv obsahuje kompletní 14.ročník (pro pořádek – ročník není v tomto časopisu uveden). ČTYŘLÍSTEK počet vydaných sešitů z původních šesti (1969) zvýšil na současných cca 20 za rok.

Štefan Švec – ČESKY PSANÉ ČASOPISY PRO DĚTI (1850-1989), strana 237-238: „ČTYŘLÍSTEK je specializovaný komiksový časopis postavený na titulním seriálu čtyř hlavních zvířecích hrdinů. Jeho první díl vyšel 15.5.1969 v nákladu 30 ooo výtisků. První sešity titulu nebyly ani číslovány, autoři nepředpokládali jeho dlouhodobý úspěch. Sešity Knihovničky Čtyřlístek (nazvané tak kvůli – nejprve nepravidelné periodicitě a především faktu, že časopisy mohla vydávat jen centralizovatelná vydavatelství), obsahující příběhy titulní čtveřice zvířátek, se rozšiřovaly o další, nové a nové kreslené seriály (např. Polda a Olda, Kouzelník Huryjáš, Tobiáš a Kapucínek, Ivo a Iva, Alenka a Vašek, Koumes, Kouzelné hodinky, Strašidelný pradědeček, Káťa a Škubánek,  Sherlock Holmes, Anča a Pepík, Jáchym a tiskařský šotek, Příběhy profesora Semtamťuka apod., prvnimi z těchto seriálů byly už v úvodnich sešitech ČTYŘLÍSTKU Kouzelník Uryjáš a Svetřík a Flik). Náklad časopisu od počátku vydáváni až do konce 80. let stále stoupal až do výše 220 ooo výtisků, která byla však stále nedostatečná.
ČTYŘLÍSTEK založil malíř a ilustrátor Jaroslav Němeček jako autor titulního příběhu, původně určeného jeho vlastnímu synovi. Hrdinové titulního seriálu se během desetiletí výtvarně proměňovali, jejich základní charaktery však zůstaly stejné. ČTYŘLÍSTEK, stojící na pomezí seriálové komiksové knižnice a dětského časopisu byl distribuován v prodejnách tisku, publikoval úvodníky, doprovázené čtenářskými kresbami, a v závěru ilustrované verše, hádanky, křížovky a rébusy (v rubrice „Koš plný hádanek“).
Ačkoliv komiksové seriály byly vždy těžištěm časopisu, objevovaly se v něm i verše, hádanky, křížovky, přáce čtenářů a prozaické texty pro děti.
Redakce pravidelně odpovídala na dětské dopisy v rubrice „Ahoj, holčičky a kluci“. V některých sešitech si dokonce ČTYŘLÍSTEK několikrát přenesl korespondenci od čtenářů-fanoušků přímo do příběhu, a na jejich základě se pak odvíjí následující dobrodružství. Poprvé se tak stalo v příběhu Rytíř a hradní paní (č.27, 1973), ve kterém ho děti zvou na návštěvu. ČTYŘLÍSTEK radši pozve děti do Třeskoprsk a sehraje pro ně divadelní představení.“

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované číslo časopisu ČTYŘLÍSTEKkliknutím na náhled strany:

CTYRLISTEK_14.rocnik_(1982)_cislo_098

CTYRLISTEK_14.rocnik_(1982)_cislo_099

CTYRLISTEK_14.rocnik_(1982)_cislo_100

CTYRLISTEK_14.rocnik_(1982)_cislo_101

CTYRLISTEK_14.rocnik_(1982)_cislo_102

CTYRLISTEK_14.rocnik_(1982)_cislo_103

CTYRLISTEK_14.rocnik_(1982)_cislo_104

CTYRLISTEK_14.rocnik_(1982)_cislo_105

CTYRLISTEK_14.rocnik_(1982)_cislo_106

 

 

2 thoughts on “Kompletní ČTYŘLÍSTEK – 14.ročník – 1982

  1. Ahoj.
    Už jsem na to upozorňoval jednou a nebyl jsem pochopen. Teď obdobný případ. Jako nejnovější článek je Čtyřlístek – 14. ročník a všechna čísla. Ale to už vše v archivu dávno je! takže se ptám: Jakým záhadným způsobem se staré články objevují jako největší novinky?

    1. Ano, máte pravdu. Připravil jsem pro tenhle web cca 2000 článečků a u zmiňovaného jsem si ověřoval duplicitu nedostatečně – proto jsem v dobré víře o ČTYŘLÍSTCÍCH psal opakovaně. Tedy: moje chyba a zbytečná ztráta mého času, který jsem mohl věnovat přípravě jiných časopisů. Vynasnažím se, abych takovýchto chyb udělal co nejméně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *