Kompletní ČTYŘLÍTEK – 34.ročník – 2003

Dnešní čísla časopisu ČTYŘLÍSTEK z roku 2003 pro detske-casopisy.cz digitalizoval Petr D. – moc děkujeme!

V roce 2003 už třináctým rokem vydávalo ČTYŘLÍSTEK nakladatelství a vydavatelství Čtyřlístek, spol. s r.o. (založená v květnu 1990, majoritní podíl má autor ČTYŘLÍSTKU Jaroslav Němeček). Šéfredaktorem byl stále Jiří Čehovský. Narozdíl od předrevoluční doby, kdy nebylo možno ĆYTŘLÍSTEK předplatit, časopis v tržních podmínkách logicky změnil v tomto směru politiku a k předplacení své čtenáře (respektive jejich rodiče) vyzývá. Informace o možnosti si ĆYTŘLÍSTEK předplatit jsou zpravidla na třech stranách každého čísla. Prodej ČTYŘLÍSTKU je podporován i dokonale zvládnutým merchandisingem. Tím se zřejmě žádný jiný současný časopis pro děti v ČR pochlubit nemůže.

Schema ČTYŘLÍSTKU zůstává už 34.rok stejné – úvodní kreslený příběh patří hlavním hrdinům: Myšpulínovi, Bobíkovi, Píďovi a Fifince. A na dalších stranách jsou zpravidla další tři kreslené příběhy jiných hrdinů (což byli ve 34.ročníku Rexík, Poutníci, Čaroděj Metloďej, Příběhy z lesa, Sedmikráskov, Malý Vlk a Bystré Očko, Brouk pana Semtamťuka a Pes z vesmíru)

Dvojice Vlastislav Toman a František Kobík proslula především na stránkách časopisu ABC (kde drží Vlastislav Toman neformální titul nejdéle sloužící šéfredaktor). Jakýmsi derivátem z jejich nezapomenutelné „ábíčkovské“ série POD PAPRSKY ZÁŘÍCÍHO je i kreslený seriál POUTNÍCI, který vycházel ve ČTYŘLÍSTKU. Snad se seriál vymykal proti příběhům ostatních čtyřlístovských hrdinů svým výtvarným pojetím a tak byl otištěn v letech 2002-2003 jen 4x (v číslech 339, 343, 348, 350).

Ivo Fencl k POUTNÍKŮM na neoficiálním fanouškovském webu ČTYŘLÍSTKU mimo jiné píše:

„Seriál, který přesně odpovídá duchu Tomanova Kruana, ve Čtyřlístku jednoduše nevyzněl. Scénář je dobrý, ale místy snad až moc zkratkovitý. Kresba stárnoucího pana Kobíka také není zcela ideální. Především však tento typ seriálu příliš neodpovídá duchu Čtyřlístku.“

Od 342.čísla (vyšlo v roce 2002) je ČTYŘLÍSTKU dodnes otiskován komiks  Zdeňky Študlarové ČARODĚJ METLODĚJ. Má vÍce než 100 pokračování a přes 600 stran by už jistě vydalo na jednu i dvě nějaké „VELKÉ“ či „ZLATÉ“ knihy příběhů ČARODĚJE METLODĚJE.

Marie Satrapová pro ČTYŘLÍSEK píše i kreslí PŘÍBĚHY Z LESA také už od roku 2002. První z nich vyšel ve 327.čísle a jmenoval se DOBRÉ SKUTKY. Vyšlo více než 50 příběhů, které zaplnily přes 300 stran.

To příběhy s novým hrdinou REXÍKEM začal Jaroslav Němeček kreslit podle scénáře Karla Ladislava už v roce 1994. První ve ČTYŘLÍSTKU vyšel v čísle 215. Postupně zde bylo do roku 2009 publikováno 264 příběhů – 1852 stran!

Všichni náruživí fandové ČTYŘLÍSTKU mají, proti fandům jiných českých komiksovských postaviček, velikou výhodu, že příběhy ústřední čtveřice byly několikrát „recyklovány“ a vyšly v nejrůznějších výběrech – vždy velmi výpravně vyvedených.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění souvislostí kolem vydávání časopisu ČTYŘLÍSTEK v roce 2003, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stran.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované číslo časopisu ČTYŘLÍSTEK – kliknutím na náhled strany:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *