Kompletní ročník – ABC PLÁNKY A NÁVODY – 3.ročník – 1960-61

Dnes zveřejňujeme třetí kompletní ročník Plánků a návodů časopisu ABC mladých techniků a přírodovědců. Bližší informace o tomto časopise  najdete  u prvního ročníku Plánků a návodů . http://detske-casopisy.cz/premiera-abc-planky-a-navody-1-rocnik-1958-59/

ABC PLÁNKY A NÁVODY vycházely 5 x do roka.  Zajímavostí bylo, že se nerozřezávaly ale rozkládaly , aby zůstaly výkresy , většinou v měřítku 1:1 celé. Velikost byla 16 x 23,5 cm. Rozložený časopis měl rozměr  47 x 64 cm. Cena byla 2 Kč. Seznam modelů a dalších návodů je vždy uveřejněn na titulní stránce.

V tomto ročníku se věnovali konstruktéři pohyblivým modelům , většinou vozidlům. Byl to sovětský sněžný tank  Charčovanka na elektrický pohon, traktor TM-1 s elektrickým pohonem, autohač s plošinovým návěsem na elektrický pohon, nadzemní jednokolejná visutá dráha s elektrickým pohonem, PX-K atomová výzkumná ponorka s elektropneumatickým řízením, samohybný jeřáb SJM-61 s dálkovým ovládáním, veslař – model loďky s elektrickým pohonem. Ovšem nezapomínali ani na radioamatéry,  pro ně  byly plánky na jednoduché tranzistorové přijímače a měřící techniku. Pro mladší čtenáře byl např. nábyteček z plexiskla pro panenky či návody na výrobu různých draků od obyčejných až po čínské.

Pro zábavu i přemýšlení byl sloupek „Náš brousek“. Čtenáři měli řešit  různé hádanky, zejména hledací.

V posledním čísle tohoto ročníku redakce informovala čtenáře a hlavně modeláře o  číslech, která zatím byla vydány pro čtenáře. Co připravují pro své čtenáře v již 4.ročníku nezveřejnila, ale že to bude pro ně překvapení.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu ABC PLÁNKY A NÁVODY z roku 1960-61, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránenek.

Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu ABC PLÁNKY A NÁVODY  – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA„. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu ABC PLÁNKY A NÁVODY zde >>>

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *