První článeček a archiv se samotným titulem VTM byl na tomto webu publikován 24.8.2014. Časopis (MLADÝ TECHNIK -> VTM) vycházel v letech 1947-2009. Geneze názvu VTM od původního MLADÝ TECHNIK je poměrně přehledně popsána v článečku z 13.2.2014.
Do této chvíle byl výhradním dodavatelem digitalizovaných VTM pro archivaci na www.detske-casopiy.cz Hozd, ale skeny kompletního 18.ročníku dodal Onuca a do PDF jsem se je vyjímečně snažil převést sám 🙂 .
Dnes je tedy archivováno všech 936 stran 18.ročníku VTM z roku 1964.
VTM je časopis, který se ve své době dokázal odlišit na první pohled – netypickým „úzkým“ formátem (tuším že to bylo 17×28 cm), snahou o netradiční sazbu i atraktivitou titulních stran (o kterou se samozřejmě snažily všechny časopisy).
I v roce 1964 vycházel tento časopis podle kalendářního roku, každých čtrnáct dnů, šéfredaktorem byl stále Jiří Táborský, v tiráži byli pořád uváděni zahraniční spolupracovníci (v předchozím ročníku označeni jako korespondenti) z Moskvy, Varšavy, Berlína, Budapešti, Bukurešti, Sofie a Káhiry. Proti předchozímu ročníku ubyl(a) korespondent(ka) z Kyjeva.
Ani tento rok není v tiráži informace o tom o který ročník VTM se jedná. Připomínám, že pro potřeby archivace na tomto webu používáme pro VTM číslování ročníků počínaje rokem 1947, kdy tento časopis vyšel pod názvem MLADÝ TECHNIK.
Pro zajímavost si ještě dovolím upozornit na „propagaci“ v lednovém 1.čísle na straně 25: nový politickovýchovný časopis MY64 (jehož název se každým rokem měnil – MY65, MY66, … – též čátečně archivován na tomto webu).
Z původního zaměření časopisu (ještě jako MLADÝ TECHNIK) na čtenáře od 13-14 let se VTM posunulo k věkové hranici od 15-16 let. Na Wikipedii se o tom píše: „V souvislosti s tím přestaly vycházet návody pro práci pionýrských kroužků, jejichž vydávání převzal pionýrský tisk. Zavedena byla nová rubrika Dopisy čtenářů, kterou vedl profesor Rudolf Faukner. Po roce 1953 zůstal časopisu už jen název Věda a technika mládeži, který byl používán i v populární zkratce VTM. První vrchol časopis zažil během šedesátých let, kdy formátem, grafickým layoutem i kvalitou článků dosáhl světové úrovně. Společenské podmínky umožnily tehdejší redakci oprostit se od politiky, zároveň se jí však dařilo reflektovat vliv vědy a techniky i na společenské dění. Během normalizace pak VTM zažívá stejně jako ostatní československá média úpadek, opět se však díky svému zaměření stává jakousi oázou politicky nepostihnutelných informací. Zájem o vliv vědy a techniky na společnost byl vystřídán větším zaměřením na kutilskou stránku.“
I když do normalizace v době vydání dnes archivovaných čísel, je relativně dost času, prvky „kutilství“ patří i v roce 1964 k neodmyslitelnému obsahu VTM.
Kliknutím na obálku si stáhneš (jako registrovaný uživatel tohoto webu) všechny strany tohoto čísla uložené do jednoho souboru PDF. V tomto souboru lze i relativně spolehlivě vyhledávat dle textu: