MALÝ ČTENÁŘ 60.ročník (1940-41) – chybějící čísla 09–21

Na stránce https://detske-casopisy.cz/maly-ctenar-60-rocnik-1940-41/ byl zveřejněn neúplný poslední ročník časopisu. Dnes tedy doplňuji chybějící čísla  09 – 21.

Většina o tomto ročníku už byla napsána v tomto příspěvku. Nechci se opakovat. Jen chci seznámit s jedním z předních ilustrátorů Malého čtenáře. Akademický malíř, ilustrátor Miloš Novák se narodil 16. ledna 1909 v Praze. V době studia na reálném gymnáziu ve Smetance ho učil malíř a sochař prof. Klen, později studoval na výtvarné škole SVU Mánes u Vladimíra Sychry. Jeho malířské začátky nebyly lehké. Sám o tom v jednom rozhovoru říká: „Třicátá léta znamenala hospodářskou krizi, nebylo snadné se někde uchytit. Obcházel jsem redakce, a když jsem si nápadně dlouho prohlížel výkladní skříně knihkupectví – lákalo mě ilustrování knížek – zpozoroval mě policajt, který měl na to mé prohlížení jiný názor. Sice mě nezavřel, ale nemohl pochopit, proč mě ten výklad tak přitahuje.“
Ale i mladý Miloš Novák se dočkal. V humoristických  časopisech (Trn, Humoristické listy, Ilustrovaný zpravodaj) mu otiskli kreslené vtipy, začal ilustrovat pohádkové knížky u nakladatele J. R. Vilímka. Zde také, ve druhé polovině třicátých let, začal vytvářet velké množství kreseb pro časopis Malý čtenář. Byly to barevné obálky, ilustrace i obrázky k povídkám či románům na pokračování. Listujeme-li dnes těmito stránkami, překvapí nás virtuozita a dokonalost těchto kreseb, které se dají lehce zaměnit s ilustracemi Zdeňka Buriana – zvláště Novákovy kvaše jsou výborné. Všem vydavatelům muselo být jasné, že na malířském nebi se objevila další hvězda a pro Miloše Nováka tak začala ilustrátorská dráha, která trvala, byť s určitými přestávkami, až do jeho smrti 19. září 1988.

Další jeho prací byly komiksy, zejména fantastické. Byl také nazýván český Král sci-fi komiksů. V tomto ročníku od čísla 11 začal kreslený seriál od J.F.Coopera Lovec jelenů.

Více se můžete o Miloši Novákovi dočíst na stránce serveru  http://www.komiks.cz/clanek.php?id=651 , ze kterého je použitý článek . Jeho tvorba se souhlasem majitele autorských práv je na  http://daildeca.cz/novak.html.

I Malý čtenář musel vycházet vstříc proněmeckému zřízení. Jedna z ukázek,  jak se zřejmě snažili okupanti vnucovat mládeži svůj názor, byla vánoční soutěž branné moci v protektorátu pro českou mládež. Zajímavostí je, že děti měly psát své odpovědi přímo na adresu vedení wehrmachtu v Praze.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu MALÝ ČTENÁŘ z roku 1941-41, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu MALÝ ČTENÁŘ – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA„. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu MALÝ ČTENÁŘ zde >>>

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *