PIONÝR – Zábavný měsíčník pro mládež – 37.ročník (1988-89)

Čísla tohoto ročníku  jsem posháněl, kde se dalo, hlavně od kamaráda Nema. Skeny jsou stejného původu jako u předchozích ročníků. Všechna čísla  byla skenována ze svázaného časopisu. Skeny nejsou moc povedené a také chybí někde okraje stránek. Takže úprava byla obtížnější, ale snad se to bude líbit. Možná se najde některý kolega, který to vylepší.

Více o časopise Pionýr v archivu naší knihovny.

37. ročník je posledním ročníkem kdy měl do pátého čísla název  Pionýr. Od čísla 6 pokračoval v tomto ročníku ale pod novým názvem Filip s podtitulem Kulturní měsíčník pro mládež. I pod tímto názvem bylo náplní časopisu vše, co měli rádi čtenáři Pionýra.

Pionýr i následně Filip pokračoval ve stejném trendu jako předchozí ročníky. Je ukončeno vyprávění Hermíny Frankové podle televizního seriálu Miloše Macourka Křeček v noční košili (1987), s názvem Jak řídit inženýra Křečka. Od 5. čísla vychází kreslený komiks od Káji Saudka Šarlatáni.

Pokračuje reportáž z expedice Tatra kolem světa. Reportáže zasílal účastník expedice Petr Bárta (1942 – 2008) český novinář a cestovatel. Více v textu u minulého ročníku.

Nechyběla oblíbená Detektivní kancelář Josefa Dvořáka.

I v tomto ročníku v rubrice K tabuli půjde, vyvolávala redakce  další zástupce kultury. Byl to Kája Saudek i Jan Neruda, Jaroslav Pacovský i Anna Hostomská.

Došlo k většímu rozšíření v oblasti kultury. Byli zde profily  jak hudebních skupin, tak zpěvaček a zpěváků, hereček  a herců. Ještě většímu rozšíření došlo od 6. čísla časopisu, ovšem již pod názvem Filip.

Pokračuje vyprávění o  zámcích, hradech a dalších pamětihodnostech naší republiky i světových pokladech v seriálu Příběhy utajené krásy. Příběhy  uváděla  Marcela Titzlová (*1964).

Jako v jiných ročnících  bylo i v tomto řada povídek, vyprávění i příběhů  z příhod kluků a holek našich i zahraničních autorů. A také nechyběly zavedené  rubriky z předchozích ročníků.

Na poslední straně pod titulkem Co vidím, když slyším… a odkaz je na různé průpovídky- např. Šaty dělají člověka, Štěstí je krásná věc, Zatracenej život a jiné. Obrázky k tomu kreslili Neprakta, Vyčítal a jiní. Textový podklad tvořily písňové texty..

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu PIONÝR z roku 1989-90, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu PIONÝR – kliknutím na náhled strany:

(Zdroj: damro, Nemo)

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA„. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu PIONÝR zde >>>

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *