Opět ZENIT PIONIEROV – 3.ročník – 1988-89

Dnešní číslo časopisu ZENIT PIONIEROV 3.ročník z let 1988-89 pro detske-casopisy.cz digitalizoval jako svůj „vstupní“ časopis Juraj H. Veliké díky!

Opět jeden časopis z doby kdy „mobilní telefony ještě něměly foťáky, protože žádné mobilní telefony neexistovaly“. Pro velmi stručný úvod uvádím, že časopis ELEKTRÓN, který postupně do našeho archivu pribývá, se v roce 1991 spojil s jiným populárním časopisem pro děti a mládež a přejmenoval se na ELEKTRÓN-ZENIT. A právě ta druhá část nového názvu – ZENIT – zůstala z časopisu ZENIT PIONIEROV. V 9.čísle 5.ročníku ZENIT PIONIEROV redakce oznamuje:

„Vzhľadom na rast cien papiera a stále sa zvyšujúce náklady na výrobu časopisu je toto číslo Zenitu posledné. Zenit číta 30 000 čitateľov. To je málo na to, aby svojimi 4 korunami zaplatili jeho výrobu. Museli by sme jeho cenu zvýšiť o 10 korún. Preto sme sa rozhodli spolu s redakciou časopisu Elektrón (ktorý má podobné problémy), že spojíme svoje sily i čitateľov a od Januára 1991 začneme vydávať 48-stranový mesačník pre mladých o vede a technike.

Ale pojďme raději na začátek.  Časopis ZENIT PIONIEROV začal vycházet v roce 1986 a je evidentní, že se inspiroval českým ABC. Byl takovým „slovenským ABC“ – jak se můžeš přesvědčit při prolistování dnes archivovaného 3.čísla 3.ročníku (1988-89).

V tiráži časopisu je uvedeno: ZENIT PIONIEROV  DVOJTÝŽDENNÍK O VEDE A TECHNIKE. Vydáva Slovenský ústredný výbor Socialistického zväzu mládeže vo vydavateľstve Smena • Šéfredaktor: RNDr. Ladislav Gyôrffy. Cena jedného výtlačku 3 Kčs.

Srovnáme-li si „kalendárium“ v českých časopisech pro děti a ve slovenských časopisech vycházejících ve stejnou dobu, je evidentní, že těch ideologicky zabarvených výročí bylo ve slovenských časopisech vzpomínáno méně. Zvlášť u časopisu, který měl v názvu „PIONIEROV“ a vydával jej Slovenský ústredný výbor Socialistického zväzu mládeže, to trochu překvapí.

Na aktivnější přístup čtenářů ZENIT PIONIEROV byla zaměřena pravidelná rubrika POTRÁPTE SA!

V době, kdy vychází dnes archivované číslo se píše rok 1988. Počítač měl doma málokdo, v pracovních profesích kde se používaly ve slušovicích montované PC (tehdy se kus prodával kolem 200-250 tisíc Kčs) bylo možno narazit na dva typy – PC XT a výkonější PC AT. Ukázka z článku BAJTY, KILOBAJTY, MEGABAJTY uvádí parametry tehdejších „nadupaných strojů“.

Kreativitu svých čtenářů podněcovaly články typu VESELÉ NÁUŠNICE. V českém časopisu ABC vycházely ve stejné době podobné návody v rubrice ABECEDA ŠIKOVNÝCH DĚVČAT.

A opět se neubráním srovnání s ABC – tady přinášela obdobné články rubrika ZADÁNO PRO TECHNIKY.

Na titulní straně časopisu je v záhlaví upoutávka na „vystrihovačku“ – JPS LOTUS 98 T – RENAULT. K vystrihovačce nechyběl návod: „Ešte pred stavbou urobíte prípravné práce. Na osi kôl a volantu použijete špajle, ktorých dÍžky a farby sú zakreslené vo vystrihovačke. Menej skúsení modelári si môžu obe osi kôl predlžiť o 2mm. …“

Na poslední straně vycházel na pokračování naučný obrázkový seriál REŤAZ ŽIVOTA zaobírající se vývojem živočíchů na zemi. Tento komiks kreslil Tomáš Krčméry a scénář k němu psal RNDr. Peter Holec, CSc. (*1944).

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k dokreslení souvislostí kolem vydávání časopisu ZENIT PIONIEROV v letech 1988-89, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE dolů pod náhledy titulních stran.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) časopis ZENIT PIONIEROV do svého počítače či tabletu ve formátu PDF kliknutím na náhled titulní strany:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *