Predchodca (ZPRAVODAJ VONTA) a následník (HLAS KVÍTKU) časopisu – VONT

V dnešnom príspevku publikujem občasník s dvomi rôznymi názvami – ZPRAVODAJ VONTA a HLAS KVÍTKU. Časopisy digitalizoval Charlik. Veľká vďaka!

Ako vyplýva z názvu príspevku, ide o predchodcu a následníka časopisu VONT, preto ich zaraďujeme do SK SDČ pod jeho názov.

Všetky tri časopisy vydávalo Sdružení žlutého kvítku:
„Spolek, který vznikl 10. května 1990 v Českých Budějovicích, od roku 2014 vedený jako neaktivní. Jeho smyslem bylo sdružovat členy foglarovských čtenářských klubů a různých neoficiálních (mj. vontských) skupin. Svoji činnost v 90. letech rozšířilo do řady míst České republiky (např. Tábor, Praha). V počátku své existence vydal v letech 1990 – 1991 několik čísel celostátního časopisu VONT prostřednictvím svého Vontského tiskového střediska, následně vycházel pouze pro členy interní časopis HLAS KVÍTKU. Přímo v Českých Budějovicích se zástupci Sdružení žlutého kvítku stali na počátku 90. let iniciátory koordinačních schůzek zástupců místních dětských a mládežnických organizací.“

ZPRAVODAJ VONTA 6 strán a je to predvoj časopisu VONT. Čo o ňom píše redakcia z Vontského tiskového střediska v Českých Budějoviciach.

„Vont žije ve městě!

Kdo je vont? Tak se ptá jenom ten, k němuž se ještě nedonesla zvěst o chlapeckých hrdinech knížek Jaroslava Foglara z tajemné a záhadné městské čtvrti Stínadel. Každý, kdo viděl seriál o „Rychlých šípech“ v televizi nebo náhodou nalezl tátovu starou knížku v knihovničce, si myslí, že dobře ví, kdo jsou vontové. Ale to je chyba. Vontové jsou něčím víc než jen hrdinové několika příběhů a jednoho televizního seriálu. Vontové a vontství jsou v prvé řadě zosobněním mimořádně přitažlivé myšlenky všech dětských obyvatel měst na vlastní společenství, které se řídí poněkud jinými zákony, než které platí pro svět dospělých. Proto se tak lehce a přirozeně stala myšlenka a knižní představa spisovatele J. Foglara vlastní všem dětem ve městech. Proto se již několik generací snaží ji v různé míře naplnit a uvést ze stránek dobrodružného románu do života…“

Zvyšok sa dozviete v publikovanom čísle.

Po zániku časopisu VONT ho nahradil HLAS KVÍTKU – občasník Vontovského sdružení žlutého kvítku a nejen pro ně…  Vydávala ho Pevnostní rada  SŽK VTC, Krajinská 42, 37001 České Budějovice v množstve 50 výtlačkov. Určené bolo len pre Sdružení žlutého kvítku.

V časopise vychádzal komiks René A. Klapača CHUNDELÁČKOVA DOBRODRUŽSTVÍ.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu ZPRAVODAJ VONTA z roku 1990 a HLAS KVÍTKU z roku 1992, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu ZPRAVODAJ VONTA a HLAS KVÍTKU – kliknutím na náhled strany:

 

(Zdroj: Charlik)

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA„. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu VONT zde >>>

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *