PUNŤA prvně na tomto webu – 4.ročník – 1938

Časopis PUNŤA (PUNŤOVY PŘÍHODY) vycházel v letech 1935-1942 (v letech 1940-42 vycházely souběžně PUNŤOVY PŘÍHODY).

V letech 1934-1936 vycházel první „český komiksový časopis“  PUNŤA nepravidelně. Od roku 1936 se stal měsíčníkem a v roce 1939 začal vycházet 2x měsíčně.

Pro zasvěcenější informace si dovolím citovat  Štefana Švece – ČESKY PSANÉ ČASOPISY PRO DĚTI (1850-1989), strana 492-493: „Obrázkový pražský časopis vycházel jako zábavní čtení, včetně psaných dobrodružných příběhů, a především řady komiksů v každém čísle (titulním komiksem byly příhody psíka Punti, kreslené René Klapačem s veršovanou legendou, dále časopis tiskl např. SNĚHURKU W.Disneye ap.). Dále publikoval návody (např. jak si vyrobit sbírku motýlů) a čtenářské soutěže. Jako jeden z prvních titulů zveřejňoval velké a kolorované fotografie malých čtenářů jako odměnu.
Titulní pıstavička Punti se původně objevila v týdeníku LIST PANÍ A DÍVEK, rovněž vydávaném nakladatelství RODINA, v dětské příloze LIST NAŠICH DĚTÍ  a v americkém originálu. Postupně se z ní samovolně vyvinula česká verze a získala si takovou popularitu, že se vydavatelství rozhodlo věnovat jí samostatný list, který dosáhl značného čtenářského i finančního úspěchu.  V titulu vycházely nejprve pouze příhody psíka Punti, později se přidaly, jak bylo zmíněno, seriály, časopis se tak stal částečným předobrazem dnešního ČTYŘLÍSTKU a byl prvním převážně komiksovým dětským časopisem u nás. Byl dobově vnímán jako komerční a téměř bezcenné periodikum, dnes ho oceňuje jako svůj iniciační např. známý komiksový kreslíř Kája Saudek.
Příbuzným tiskem, vycházejícím od roku 1940 rovněž v RODINĚ, byly nepravidelně vydávané sešity nazvané PUNŤOVY PŘÍHODY (tzv. Malý Punťa), jejichž hlavním obsahem byl komiks o Punťovi s veršovanou legendou. Byly určeny menším dětem.“

Pro detske-casopisy.cz digitalizoval PUNŤU nezmar Damro. Tisíceré díky za velký kus odvedené práce!

Stáhni si  kliknutím na náhled (titulní) strany do svého tabletu, pc nebo notebooku časopis PUNŤA:

PUNTA_4.rocnik_(1938)_cislo 46

PUNTA_4.rocnik_(1938)_cislo_44

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *