RADAR – 1.ročník – 1971

Dnes archivovaná čísla časopisu RADAR z roku 1971 pro detske-casopisy.cz  digitalizoval Petr S. Veliký dík!

Spolu s digitalizovanými časopisy poslal Petr S. i základní informace: „RADAR. Dětská příloha měsíčníku NOVÝ ŽIVOT (od 1971). Vydáván byl ve Foglizzo u Turína v letech 1963(?) – 1974. Vycházel měsíčně. Křesťanský populárně naučný měsíčník pro děti založil P. Ladislav Dittrich. Od listopadu 1971 vycházel jako příloha římského měsíčníku Nový život (i nadále však bylo možno předplatit oba časopisy samostatně) a na konci roku 1974 zanikl. Redaktor usiloval o aktivní spolupráci svých dětských čtenářů: z toho důvodu vznikla např. kontaktní rubrika Hlásí se, v níž se čtenáři časopisu představovali ostatním a svěřovali se se svými názory, dále rubrika Naše národní galerie, přinášející reprodukce kreseb a výtvarných prací čtenářů; vzkazy redakce čtenářům se objevovaly v rubrice Čao, děti. Kromě toho přinášel časopis různé naučné články, hádanky, soutěže, básničky a krátké prózy pro děti, a také rubriku Naše okénko. Spolu s redaktorem o obsah časopisu pečovali mj. Adolf F. J. Karlovský, Josef Kratochvil (pod pseud. J. K. Baby) a Hana Šklíbová. Trojčíslo 6-7-8/1974 tvoří Prázdninový zápisníček, který si měli vytvářet sami čtenáři podle připravených otázek, úkolů, rubrik apod. (navazoval na podobné vydavatelské pokusy zřejmě z let 1961 a 1967). – Podle Dubna 1976 list vychází až od roku 1964, Hruban 1974 však zaznamenává již čísla z roku 1963.“

Ještě základní info k časopisu NOVÝ ŽIVOT z Diplomové práce Bc. Martina Kindla „Proměny vztahu českého katolického exilu v Římě po roce 1948 k marxismu a komunismu“ – strana 38:

„Nový život“ se měl stát časopisem, který by cílil jak na široké vrstvy, tak na intelektuály. Kromě zpráv referujících o exilové a domácí situaci, v něm také vycházely studie věnující se umění, literatuře, náboženství, historii a jiným společenským vědám. Každé číslo obsahovalo literární příspěvky a to jak původní exilové tvorby, tak tvorby starší, většinou perzekvovaných katolických autorů. Časopis obsahoval též dětskou přílohuRadar“, jejíž součástí byly soutěže a literární příspěvky čtenářů. Samotným jádrem časopisu však byly texty nábožensko-vzdělávací a zprávy o životě českých katolických komunit v zahraničí. Jeho redakci postupně tvořili P. Jan Lang, P. Jaroslav Popelka, P. Václav Feřt, František Planner, P. Petr Ovečka. K autorům patřili mimo jiné i Jan A. Baťa, Josef Beran, Jan Čep, Antonín Kratochvil, Anastáz Opasek, Ladislav Radimský, Karel Schwarzenberg, Karel Skalický, Tomáš Špidlík a Karel Vrána.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu RADAR  v roce 1971, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu RADAR  – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA.V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla RADAR  zde >>>

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *