SLUNÍČKO – časopis pro nejmenší – 22.ročník (1988-89)

Podařilo se mě získat další Sluníčka z ročníku 22. Jsou to čísla 01, 02, 03, 05, 09, 10, 11, a zvláštní vydání. První uveřejněné číslo 4 naleznete zde:

SLUNÍČKO prvně na tomto webu! 22. ročník – 1988-89 – Staré časopisy pro děti a mládež v souvislostech (detske-casopisy.cz)

O tomto časopise se můžete dočíst na stránkách našeho webu https://detske-casopisy.cz/slunicko/.

Ve Sluníčku stále je množství básniček, říkánek, pohádek a povídek. Kreslené seriály v tomto ročníku byly dva. Na poslední straně Střapeček a Metlička od Branislava Liberdy. Seriál vycházel od roku 1983 do roku 1990. Námět i kresby byly autorovým dílem. A uvnitř časopisu je Vrabčák Čimčárek, který kresli od Jiří Fixl, (* 18. dubna 1950 Praha) český malíř, grafik a ilustrátor, syn výtvarníka a pedagoga Viktora Fixla, dlouhou dobu působil jako výtvarný redaktor nakladatelství Albatros a četných časopisů pro děti, časopisu Mateřídouška, Sluníčko aj.

I v tomto ročníku pokračuje stránka věnovaná písničkám,  jedna je lidová a druhá tvořená našimi současnými skladateli. Stránku připravuje Pavel Jurkovič (*18. srpna 1933 Starý Poddvorov na Hodonínsku – +4. února 2015 Praha) český hudebník, zpěvák, skladatel, pedagog a popularizátor lidových písní. Písničky mimo textu také obsahovaly notový záznam.

Zajímavostí tohoto ročníku je povídání Bráška v bříšku. Jednou se malému Tomovi maminka pochlubila, že má v bříšku miminko a on bude mít sourozence. Tomík byl hodně zvědavý a tak mu maminka vyprávěla, jak miminko v bříšku se mění a roste. Přijatelnou formou tak spisovatel Michal Kotmel a malířka Anna Khunová seznamují děti se vším, co čeká maminku, než se miminko narodí a také jak se na miminko musí připravit celá rodina.

Nechyběly stálé rubriky: MALUJEME, soutěž DOBRÝ CHODEC a také zadávání různých ÚKOLŮ.

Na prostřední příloze se setkáváme s rodinou Pešků. Seznamujeme se s jejími starostmi i radostmi života v rodině. Nechybí ani hádanky, skládačky, hledání rozdílů a vystřihovánky.

V roce 1988  bylo vydáno další Zvláštní vydání Sluníčka. Na 130 stránkách  byla řada pohádek, básniček, písniček, zkrátka všeho, co obsahoval časopis Sluníčko.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu SLUNÍČKO z roku 1988-89, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu SLUNÍČKO – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA„. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu SLUNÍČKO zde >>>

2 thoughts on “SLUNÍČKO – časopis pro nejmenší – 22.ročník (1988-89)

    1. Dobrý den . Zájem o Sluníčko bych měl, ale pouze naskenovaný třeba v jpg a sám bych si ho upravil. Časopisy v papírové podobě již na svůj věk nesháním . Skeny můžete zaslat na damro@seznam.cz. Předem děkuji. Mirek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *