SLUNÍČKO – časopis pro nejmenší – 14.ročník (1980-81)

O tomto časopise se můžete dočíst na stránkách našeho webu https://detske-casopisy.cz/slunicko/.

Redakce tohoto ročníku pokračuje v uvedené sestavě.

SLUNÍČKO si získává u malých dětí velkou přízeň, ale také u rodičů a školských pracovníků. Nejmenším dětem přibližuje svět jejich dětským pohledem.

Básničky, říkadla a slovní hádanky zaujímají stále v časopise velký prostor. Tento ročník se věnuje slovenské lidové poezii, říkadlům a hádankám, volně přeložených do češtiny Hanou Vrbovou (13. února 1929 Praha – 20. května 1995 Praha) česká spisovatelka, překladatelka zejména z ruštiny, ale i dalších jazyků a redaktorka.

Na prostřední dvoustránce je obrázek k některé pohádce. Jsou to známé pohádky, ať je to již O Smolíčkovi, O ptáku Ohnivákovi, O Popelce, O Dlouhém, Širokém a Bystrozrakém a dalších 8 pohádkách. Krátký popis dané pohádky seznamuje s jejím dějem. Děti jsou motivovány k vyprávění pohádky. Je tím také rozvíjena mateřská řeč a zvyšuje se jejich slovní zásoba. A pokud náhodou pohádku neznají, tak mají požádat tatínka nebo maminku, aby jim pohádku přečetli.

Jak si hraje Šimon je název rukodělné rubriky. V tomto ročníku z papírového kornoutu si děti vyrábí a seznamují se tak s věcmi, na které lze kornout použít. Současně je provází příběhy, které je seznamují s vztahy mezi dětmi, o přátelství, vzájemnému si pomáhání, soutěžení, ale také o sobectví, chamtivosti a vysvětlují s tím co je strach.

Aby se děti učily slušně a podle pravidel chovat na veřejných komunikacích k tomu sloužila opět soutěž DOBRÝ CHODEC.

Stálá rubrika KRESLÍME také nechybí.

Na stránkách 28 a 29 seznamovala redakce malé čtenáře s českými spisovateli, píšícími pro děti.  Tak zde byla ukázka o Cipískovi od Václava Čtvrtka (4. dubna 1911 Praha – 6.listopadu 1976 Praha), Pejsek a kočička od Josefa Čapka (23. března 1887 Hronov – duben 1945 koncentrační tábor Bergen – Belsen) Kubula a Kuba Kubikula od Václava Vančury (23. července 1891 –  Háj ve Slezsku – 1.června 1942 popraven v Praze) kocour Mikeš od Josefa Lady (17. prosinec Hrusice- 14. prosince 1957 Praha), Stará tramvaj od Oty Hofmana (10. dubna 1928 – 17. května 1989 Praha) a ukázky dalších spisovatelů a jejich knížek. A upoutávka na daného autora a jeho knihu byla vždy na titulní stránce SLUNÍČKA.

A co by to byl za časopis, kdyby zde chyběl na poslední stránce oblíbený kreslený seriál od Adolfa Borna a Svatopluka Hrnčíře COUR A COUREK.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu SLUNÍČKO z roku 1980-81, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu SLUNÍČKO – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA„. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu SLUNÍČKO zde >>>

2 thoughts on “SLUNÍČKO – časopis pro nejmenší – 14.ročník (1980-81)

  1. Přeju pěkný den, jsem autorkou obrázku, který byl otištěn ve Sluníčku ročník 14. 1980-1981 a ráda bych si stáhla číslo, ve kterém je můj malovaný rytíř otištěn :), Lenka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *