7. 10. 2024

STARÁ STOPA – PIONÝRSKÉ NOVINY – 1957

Příběh na pokračování STARÁ STOPA z týdeníku PIONÝRSKÉ NOVINY 1957 pro detske-casopisy.cz digitalizoval Damro. Veliké díky! Damro spolu s digitalizovanými stránkami poslal i text tohoto článečku:

Jedna z aktivit ČSM začátkem padesátých let představovalo vydávání mládežnického a pionýrského tisku. Svaz se snažil svým tiskem obsáhnout všechny věkové kategorie dětí a mládeže.

PIONÝRSKÉ NOVINY začaly být vydávány z rozhodnutí předsednictva Ústředního výboru Československého svazu mládeže od 1.9.1951 v nakladatelství Mladá fronta. Jejich vydávání bylo inspirováno časopisem Pioněrskaja pravda, který byl obdobou PIONÝRSKÝCH NOVIN v SSSR. Pro děti na Slovensku vycházela slovenská verze PIONÝRSKÝCH NOVIN pod názvem PIONIERSKE  NOVINY.

Poslání a czkce PIONÝRSKÝCH NOVIN jsou patrné ze zprávy o tisku ČSM z roku 1952: „Pionýrské noviny mají obsáhnout celkovou politicko-výchovnou činnost v pionýrské organisaci a stát se tak jedním z význačných pomocníků při výchově pionýrů. Mají ukazovat dětem úlohu strany a svazu mládeže a seznamovat srozumitelnou formou se všemi událostmi vnitřní a zahraniční politiky, reagovat i na hlavní události kulturního života. Jejich úkolem je dále seznamovat s úkoly pionýrské organisace, zejména vysvětlovat otázky, jako je pomoc škole, zlepšení prospěchu, pomoc slabším žákům, plánování vlastní práce a režim dne, úspěšné závěrečné zkoušky, volba povolání, pomoc veřejnosti, apod. Mají ukazovat dětem rozdíl života v SSSR a lidově demokratických zemích oproti životu zemí kapitalistických a závislých.“

PIONÝRSKÉ NOVINY vycházely jednou týdně ve čtvrtek. První číslo z 1.9.1951 vyšlo mimořádně v sobotu – v první den školního roku 1951/1952. Poslední číslo tohoto ročníku vyšlo 21.8.1951. Vydávání následujícího ročníku novin (1952/1953) bylo prodlouženo až do prosince 1953. Další ročník (1954) již nekorespondoval se školním rokem, ale byl vydáván od ledna do prosince. Následující ročníky do roku 1957 vycházely také v souladu s kalendářním rokem.

Jeden výtisk prvního a druhého ročníku novin bylo možné pořídit za 1,50 Kčs. Jeden výtisk třetího ročníku (1954) stál pouze 30 haléřů. Tato výrazná změna ceny souvisí s měnovou reformou provedenou v roce 1953. Cena 30 haléřů za jedno číslo byla až do roku 1957 zachována. Předplatné prvního ročníku stálo do konce školního roku 73 Kčs, na celý školní rok včetně prázdnin 83 Kčs. Předplatné druhého ročníku činilo 75 Kč.

Týdeník byl vydáván do dubna 1968. Poslední číslo PIONÝRSKÝCH NOVIN vyšlo 25.4.1968. O týden později (2.5.1968) již vyšlo první číslo časopisu SEDMIČKA – následník PIONÝRSKÝCH NOVIN s podtitulem „Čtení pro chlapce a děvčata na sedm dní.“ Vedení nového časopisu bylo svěřeno poslednímu šéfredaktorovi PIONÝRSKÝCH NOVIN Janu Ryskovi.(Bc. Jana Tejnická)

PIONÝRSKÉ NOVINY byly druhým nejvýznamnějším periodikem ČSM hned po deníku Mladá fronta. Vycházely týdně v cca 100.000 výtiscích.

Redakce spolupracovala se značným počtem dětských i dospělých dopisovatelů a k zasílání příspěvků své čtenáře vyzývala. Také se začal od roku 1956 objevovat kreslený seriál, text býval pod obrázkem, ale také i s bublinkami. Komiks „Příhody Slávkovy družiny“ vycházel v několika ročnících. V týdeníku také vycházela četbu na pokračování. Například v roce 1954 Pionýrské noviny publikovaly četbu nazvanou „Petrovo pokolení“. Ročník 1956 zase dětem přinášel čtení na pokračování s názvem „Šipky k domovu“. V dalším ročníku vycházel román od Jana Drdy „ Jednou v máji “. Jedním z přispívatelů byla také Ljuba Štíplová (1930 – 2009) s příběhem „ Stará stopa.“

Bohužel zatím zde nejsou ke stáhnutí žádná čísla týdeníku PIONÝRSKÉ NOVINY .

Ljuba Štíplová, básnířka a scenáristka, se narodila 30. dubna 1930 v Praze. Vystudovala gymnázium, poté dva roky studovala sochařství na UMPRUM. Studium přerušila, vdala se a kvůli horšímu prostorovému vidění se na školu už nevrátila. Původně psala satiru především pro časopis Dikobraz, ale hlavně se věnovala poezii pro děti. Psala pro řadu periodik, zejména dětských – SLUNÍČKO, Věda a technika mládeži, PIONÝRSKÉ NOVINY a další. Věnovala se také knihám a scénářům k Večerníčkům.

V roce 1969 vytvořil Jaroslav Němeček ČTYŘLÍSTEK. Štíplová vyhověla žádosti o spolupráci a od 6. čísla dělala pro komiks scénáře. Stala se tak mámou ČTYŘLÍSTKU.

V roce 2008 v rámci udílení výročních cen jí nakladatelství Albatros udělilo cenu za celoživotní práci s dětskou knihou. Zemřela 24. září 2009 v Praze, kdy podlehla následkům úrazu ze srpnové autonehody.

Dva chlapci, Láďa a Kája, jsou na prázdninách u svého dědečka, lesníka na Šumavě. Náhodou objeví starý zápis z nějaké stopařské hry. Je šifrován, ale chlapci šifru rozluští. Jdou po stopách hry, která kdysi zůstala nedohrána. A při tom pátrání za pomoci pionýrů z Brna, s nimiž si dopisují, přinuceni zápletkou, dojdou až k cíli na poklad. K cíli, k němuž chlapci z oddílu Rudých průkopníků roku 1938 dojít nemohli, protože jim v tom zabránily napjaté události tehdejších zářijových dní.

Příběh je napínavý a veselý. A kromě napínavé zápletky se do něho prolínají vzpomínky na doby mnichovských událostí i záběry z prázdninového Brna. A kromě tohoto prolínání je v něm několik pěkných tábornických chvilek v šumavském údolí, lesnických postřehů i dobrých rad pro milovníky přírody.

Tento první příběh Ljuby Štíplové byl uveden v PIONÝRSKÝCH NOVINÁCH  v roce 1957 (resp. 1958) kde působila několik let jako přispívatelka a na táborech prožila každoročně řadu týdnů (ze záložky knihy STARÁ STOPA, vydané v roce 1963 v SNDK).

Je zde ovšem jedna zajímavost. Ve vydané knize je částečně přepracovaný příběh, zejména popis děje, včetně části textu v šifrách. V naskenovaném příběhu jsem u některých pokračování , jelikož část textu chyběl, nebo byla poškozená, musel text doplnit (stránky 7,8,12 a 13). Také , abych zachoval jednotný formát , jsou u jednotlivých pokračování někdy rozdílné velikosti písma a to z důvodu, že některá pokračování v PIONÝRSKÝCH NOVINÁCH měly jinou velikost.

Teď již jen zbývá, zda se najde někdo, kdo by sem vložil čísla PIONÝRSKÝCH NOVIN.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k dokreslení souvislostí kolem vydávání PIONÝRSKÝCH NOVIN v roce 1957, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE dolů pod náhledem titulní stránku.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivovaný román, který vycházel na pokračování v PIONÝRSKÝCH NOVINÁCH 1957kliknutím na náhled strany:

PIONYRSKE_NOVINY_(1957)_STARA_STOPA

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *