Zajímavý pokus se skládačkou – STOPAŘ

STOPAŘE vydalo vydavatelství ČTK Pressfoto. Stál 5,5 Kč – což byla na tehdejší dobu cena spíše vyšší (ABC SPECIÁL stál cca 15 Kč, ale mělo kolem 90 stran, narozdíl od STOPAŘE, který měl stran jen 12).

Kdy byl přesně STOPAŘ vydán se mi zatím nepodařilo zjistit – žádné z čísel není v tiráži datováno. Ale muselo to být na sklonku osmdesátých let, kdy se ve stáncích PNS a v papírnictvích dalo koupit šest časopisů – komiksů STOPAŘ  – pod kterým jsou jako autoři uvedeni:  za text Ivo Pechar, kresba Jiří Petráček. Podtitul komiksu je „Prázdninový příběh vesnického kluka“. Hlavním hrdinou je Matěj, který se o prázdninách těší na příjezd oddílu Zálesáci. Táborovou atmosféru naruší velká průtrž mračen a hlavně dva lehkovážní trampíci. Až nešťastné nehody sblíží všechny kluky…..

STOPAŘ je zajímavý samotnou existencí. V té době nebyl (snad vyjma ABC SPECIÁLŮ a ČTYŘLÍSTKŮ) kreslený seriál běžným časopiseckým titulem. STOPAŘ byl netypický i svou tištěnou formou – skládačkou z tvrdého papíru. Náklad 25 000 výtisků jej na tehdejší dobu spíše běžný.

Vybrané číslo pokračování  STOPAŘE si stáhni do svého počítače či tabletu ve formátu PDF kliknutím na náhled titulní strany:

HVĚZDIČKA - Stopař 1 HVĚZDIČKA - Stopař 2 HVĚZDIČKA - Stopař 3 HVĚZDIČKA - Stopař 4 HVĚZDIČKA - Stopař 5 HVĚZDIČKA - Stopař 6

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *