Téměř kompletní MLADÝ HLASATEL – 2.ročník – 1936-37

Dnešní čísla časopisu MLADÝ HLASATEL z let 1936-37 pro detske-casopisy.cz digitalizoval Wreco z časopisů po svém otci – moc děkujeme!

V tiráži časopisu se uvádí: „Ročník II. číslo 2. – Majitel a vydavatel Melantrich a.s. – Vychází týdně. – Výtisk 5O hal, předplatné na 10 čísel Kč 5.- . – Za redakci odpovídá Dr. B.Mencák. – Redakce a administrace Praha ll., Václavské nám. 42, telefon 214-51. – Používání novinových známek povoleno výnosem Ředitelství pošt a telegrafů v Praze za dne 3. srpna 1936  č. 213.020/VII-1936, Podáváno: Praha 25.“

MLADÝ HLASATEL je bezesporu legendou mezi předválečnými časopisy po mládež, které vycházely každý týden. I když dnes archivovaná čísla nepatří do „zlaté éry“ MLADÉHO HLASATELE,  i 2. ročník přinášel informace z rozličných oborů a snažil se být pestrý tak, aby byl zajímavý pro co největší spektrum zájmů tehdejších dětí. MLADÝ HLASATEL vycházel od 24. června 1935 do 17. května 1941, kdy bylo jeho vydávání nacisty zastaveno.  V době zastavení vydávání MLADÉHO HLASATELE byl týdenní náklad 207 000! Týdeník vydávalo nakladatelství Melantrich. Po válce se jej nepodařilo obnovit pod původním názvem (všechny časopisy, které legálně vycházely za okupace, měly stejný problém), ale slavná redaktorská dvojka Bureš – Foglar se sešla v časopise, který na Mladého hlasatele navázal – VPŘEDU.

2. ročník MLADÉHO HLASATELE44 čísel, byly tištěny na formátu 26,6 × 18,8 cm. 1. číslo tohoto ročníku vyšlo 12.9.1936 a poslední, 44. vyšlo 31.7.1937.MLADÝ HLASATEL už má od tohoto ročníku svůj konečný název – 1. ročník vycházel pod názvem MALÝ HLASATEL  Jaroslav Foglar do něj zatím jen občas přispěl.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem časopisu MLADÝ HLASATEL z let 1937-38, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný přispěvatel tohoto webu) ve svém tabletu, pc nebo notebooku archivované kreslené seriály z časopisu MLADÝ HLASATEL – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA.V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu MLADÝ HLASATEL  zde >>>

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *