TROJSKÁ VÁLKA – ilustrovaný seriál z časopisu ZÁPISNÍK – 11.ročník – 1967

Kreslený (spíše skvěle ilustrovaný) příběh TROJSKÁ VÁLKA, který vycházel v zaniklém časopise ZÁPISNÍK v roce 1967 pro detske-casopisy.cz digitalizoval Nemo. Veliké díky!

ZÁPISNÍK měl být pestrým magazínem zajímavostí ze všech kontinentů a ze všech oborů lidské činnosti. Měl informovat o úspěších světové vědy a techniky, o životě naší armády i bratrských armád. Byl jedním z asi sedmi časopisů, které armáda, respektive federální ministerstvo národní obrany vydávalo. Tedy časopis, který je určen pro cílovou skupinu čtenářů už trochu vybočující označení „děti a mládež“.  Ale díky kresleným seriálům, které spolupracovníci detske-casopisy.cz již digitalizovali, je do našeho archivu zařazen.

Už v 8.ročníku ZÁPISNÍKU byl otiskován barevný kreslený seriál, který na motivy Karla Maye upravil J. Kincl a skvěle nakreslil Gustav Krum – VINNETOU. První upoutávka byla už ve 22.čísle, a o číslo později bylo otištěno úvodní představení hlavních postav seriálu. Od 24.čísla začal seriál vycházet. Byl ukončen až ve 26.čísle 10.ročníku ZÁPISNÍKU (1966).

Na kreslený seriál VINNETOU navázal černobílý příběh TROJSKÁ VÁLKA,  který začal být otiskován v následujícím čísle časopisu ZÁPISNÍK – od 1.čísla 11.ročníku (1967). Závěrečné dvě strany byly otištěny v 7. čísle téhož ročníku.

zapisnik_1967

Ne každý milovník fantastických ilustrací Gustava Kruma zná jeho nechtěně dobrodružné pozdní dospívání a ví, že byl ze sovětského  zajetí propuštěn až roku 1947 – ve svých třiadvaceti letech (viz například článeček ze 3.5.2015). Na Wikipedii je tako etapa jeho života „opomenuta“.

zapisnik_1967_trojska_valka_ukazka

Pro nezasvěcené si dovoluji telegraficky uvést, že Gustav Krum (*1924  +2011) byl skvělé český malíř a ilustrátor dobrodružných knih, které jsem v mládí hltal nejen já. Ilustroval víc než dvacítku knih Karla Maye a tvořil méně typické obrázkové seriály (většinou bez „bublinek“) – VINNETOU, TARZANŮV NÁVRAT, VĚZNICE PARMSKÁ, POKLAD NA OSTROVĚ, KAPITÁN BLOOD, TROJSKÁ VÁLKA, KRÁL MADAGASKARU, ….

zapisnik_1967_trojska_valka_konec

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění souvislostí kolem vydávání časopisu ZÁPISNÍK v roce 1967, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku všechny archivované stránky příběhu TROJSKÁ VÁLKA z časopisu ZÁPISNÍK – kliknutím na náhled strany:

zapisnik_1967_trojska_valka

3 thoughts on “TROJSKÁ VÁLKA – ilustrovaný seriál z časopisu ZÁPISNÍK – 11.ročník – 1967

  1. Tentýž kreslený příběh byl vydán také v ABC ročník 34 (1989-90) v čísle 21 jako příloha časopisu. Takže patří také na tento web.

  2. Marně hledám, kde si to jako registrovaná mohu stáhnout, zdá se to tady strašně všechno nepřehledné jen mně, nebo i ostatním????

  3. Kliknut na titulní stranu – dostanete se do uzavřené sekce – znovu kliknete na stejnou titulní stranu nebo na link pod touto stranou. Lze to také v sekci STAHUJ (vidět pouze po přihlášení – http://detske-casopisy.cz/stahnout/).

    Jinak – určitě se to nezdá jen vám. Web, bohužel není dokonalý (včetně přehlednosti), ale jsem laik a narazil jsem na limit svých znalostí v tomto oboru. Editaci (a některé článečky – třeba kompletní ročník SEDMIČKY PIONÝRŮ – zaberou při přípravě i 6-8 hodin času) dělám třetím rokem sám a nestíhám aktualizovat (od 7/2016) to co na webu už je archivováno. Jsem rád, když se k tomu přinutím alespoň 1x za půl roku (přece jen editace článečků zabere minimálně 100 hodin/měsíc). V posledních týdnech zvažuju, že práci na webu ukončím, nebo na nějaký čas přeruším – nejsem schopen tuhle „one man show“ časově zvládat.
    Předělávka webu (zpřehlenění) je za daných podmínek nereálná – to by se do toho musel pustit malý tým odborně zdatných nadšenců, kterému by to jakýsi čas zabralo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *