Desítky let oblíbený časopis ABC se držel na čelní pozici nejen vcelku zajímavým obsahem, kreslenými serály, vystřihovánkami papírových modelů, ale na tehdejší dobu i atraktivními „přílohami“.
Vlastimil Toman píše ve své knize MŮJ ŽIVOT S ABC na stranách 101-102: „Zato my jsme si na sebe ušili bič, když jsme chtěli mít nejen „papírová déčka“, tedy vystřihovánky s papírovými modely a pomůckami, textové a obrázkové, ale i atraktivnější přílohy. Těžko přetěžko se hledali výrobci nebo podniky, které by nám vyšly vstříc. Naštěstí se přece jen rok za rokem začalo v naší společnosti leccos měnit (aspoň pro nás!) k lepšímu. V Obchodních tiskárnách Kolín objevili kdesi v koutě haly polozapomenutý strojek na tisk nažehlovacích etiket, potřebné barvy vtipně získali roztavením tzv. pastelů – voskovek, a tak jsme měli vlastní zažehlovací obtisky. Později tady zkoušeli dnes známé barevné zažehlovací obrázky na trička – a my jsme je měli jako déčka. Také aršíky s propisoty a různými motivy nebo klasické obtisky na vodu ze závodu OTK v Hradištku u Štěchovic se objevily mezi déčky.
Měli jsme i barevné paletky s vymývacími vodovými barvami, plastikové klíče na úsporné vytlačování obsahu zubní pasty, nejrůznější samolepky s obrázky, klasické dřevěné tužky s potiskem ABC, skládací dárkové krabičky, textilní nášivky s různými obrázkovými motivy, barevné potištěné kovové přívěsky a odznaky … Šlágrem byly také sáčky se semeny květin na výzdobu v májových dnech (1. máj a Den osvobození) nebo semena borovice vejmutovky a smrku ztepilého.
Ale byly i polštářky s hygienickými kapesníčky, šumáky, korálky a kdovíco ještě. Bohužel ani nemám všechno schované a leccos jsem časem rozdal.
Šlágrem také byly „měkké“ gramofonové desky, které jsme si tenkrát nechali vyrobit v Sovětském svazu.
Bylo to takhle: Někdo přišel do redakce s tím, že se u nás do škol v rámci výuky ruského jazyka dodává sovětský časopis Kolobok a v něm jsou měkké gramofonové desky z plastu s pohádkami, písničkami a jinými zajímavostmi. To byla voda na náš mlýn! Musíme je získat i pro ábíčko, ovšem s vlastní náplní. Dalo mi to dost práce, ale vydatně pomohl Ruda Baudis. Našli jsme kontakt a mohli už přemýšlet, co na první desku dáme. Cena za kus sice nebyla malá, pohybovala se v řádu několika korun, ale bylo to lákavé pro obchodního partnera, kterému jsme nabídli spoluúčast. U první desky s názvem Zvuková pohlednice Země/Přítel René to byl BESIP (Bezpečnost silničního provozu), u druhé ABC dětem se připojily Panton a Státní spořitelna. Realizaci měl na starost právě Ruda Baudis.
Obsahem Zvukové pohlednice bylo vyprávění o Zemi doplněné hlasy zvířat i zvuky strojů s exkluzivní ukázkou „zpěvu velryb“. Na druhé straně hovořil a zpíval Jiří Suchý o tom, co „přítel René“ prožil na silnici a na svých „strojích“.
Druhá deska patřila Ivanu Mládkovi, jeho písničce o ABC a pohádce o hloupém Honzovi. Byly tady rovněž ukázky syntetické (strojové) řeči a zpěvu. Nadšení čtenářů bylo veliké a značné byly i „ztráty“ desek na cestě do trafik a k předplatitelům. S tím jsme už počítali a objednali jsme nějaké desky navíc, část šla našim obchodním partnerům pro vlastní potřebu, a tím i naši propagaci.
Dokonce jsme na příloze uveřejnili i „papírový gramofon“, spíše jednoduchý papírový přehrávač gramodesek. Deska se otáčela ručně, ale zvuk vydávala na celkem slušné úrovni. Čtenáři se tím dost bavili a navíc poznali i princip gramofonu.“
V článečku z 10.6.2014 jsem psal o netradiční příloze časopisu ABC. Dnes díky Alešovi F. můžeme archivovat první gramodesku („zvukovou pohlednici“), která v ABC jako vkládaná příloha vyšla – 8.dubna 1983 – v 15.čísle 27.ročníku ABC.
Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění souvislostí kolem vydání této netradiční přílohy – zvukové pohlednice ABC z 8.4.1983, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.
Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivovanou přílohu 15.čísla časopisu ABC z roku 1983 :