16. 7. 2024

ANDĚL STRÁŽNÝ – 01.ročník – 1882

Pro detske-casopisy.cz dnešní čísla 1. ročníku (!) časopisu ANDĚL STRÁŽNÝ  digitalizoval Petr S.  Moc děkujeme!

V lednu 1882 vyšlo první číslo nového časopisu pro křesťanskou mládež. Dařilo se mu pak vycházet skutečně dlouhou řadu let. První ročník byl tištěn v různém rozsahu – nejčastěji 28 stran. V premiérovém čísle je na úvod psáno: „Vychází letos r. 1882 za měsíc jednou a předplácí se na něj celoročně 80 kr. Zásýlku vyplácíme sami a ku konci roku dáme každému předplatiteli za premii krásný olejobarevný obrázek, který má býti za titul celému ročníku. -Vydavatelem a za redakci odpovědným jest P. Placidus J. Mathon, benediktin rajhradský v Brně, kam také jedině třeba zasýlati předplatné, dopisy, dotazy atp.“

Štefan Švec ve své rozsáhlé publikaci ČESKY PSANÉ ČASOPISY PRO DĚTI (1850-1989) o ANDĚLU STRÁŽNÉM na stranách 188-191 píše:

Jeden z nejznámějších katolických časopisů pro děti a mládež vznikl jako projekt benediktinských mnichů z kláštera v Rajhradě, později se přestěhoval do Brna. Do roku 1900 byl Anděl strážný rovněž přikládán k časopisu Škola Božského Srdce Páně.
“AS začal vycházet v době, kdy došlo k podstatnějšímu rozmachu časopisů pro mládež a svým tendenčně náboženským zaměřením představoval retardační proti pól dosavadních, od náboženského vlivu se oprošťujících časopisů.” Vychovával čtenáře ke katolické etice, pokoušel se podpořit náboženskou výchovu v rodině i ve škole. Časopis byl orientován nábožensky a vlastenecky, tiskl tendenční beletrii a poezii i katolicky orientované naučné články (životopisy svatých) apod. Většina autorů (vyjma žen) patřila mezi katolické kněze. Redaktorem, který vtiskl prvním ročníkům časopisu nejvlastnější tvář, byl katecheta Vilém Ambrož. Sám sebe nazýval v časopisu “strýčkem Ambrožem” a časopis samotný pak “Andílkem”. V letech 1882-1892 vycházel jako měsíčník ve shodě s kalendářním rokem, od září 1892 začal nový ročník ve shodě s rokem školním.
Obsah časopisu byl podřízen jeho edukativně-náboženským cílům a výchově ke křesťanské morálce. Jeho součástí byla jednak katolicky orientovaná beletrie, výchovné články (s názvy typu Z ministranta kardinál čili Odměna radostné ochoty), dějiny církve, životopisy svatých atp. Časopis měl ale také část naučnou, která se věnovala zeměpisu, exotickým cestopisům, vědě, technice atd. V beletristické části se objevovaly texty starších českých spisovatelů, např. Boženy Němcové, Karla Václava Raise, Elišky Krásnohorské, Josefa Václava Sládka či Svatopluka Čecha, a dále překlady z evropských jazyků. Vedle nich časopis tiskl příspěvky domácích spisovatelů pro děti a mládež a také křížovky a další zábavné hádanky pro děti. Vycházely v něm i prózy Felixe Háje, autora oblíbených knih o Kájovi Maříkovi, např. jeho série 0 Řídících Márince. Anděl strážný byl bohatě ilustrován pomocí perokreseb, reprodukcí a fotografií.
Během první světové války se časopis věnoval i válečným událostem, po vzniku Československa událostem spojeným s přechodem od císařství k republice. Mezi válkami přijal některé rysy novějších dětských časopisů (měl rubriku věnovanou skautingu, tiskl komiks). Snažil se aktuálně reagovat na zájmy a potřeby svých mladých čtenářů, ve 20. a 30. letech přinášel např. články o letectví, táboření či filatelii. Jeho celkové zaměření bylo proti ostatním konfesijním časopisům modernější, v kontextu všech dětských časopisů však konzervativní.
Po druhé světové válce prošel časopis významnou proměnou, snažil se vyrovnat ostatním periodikům pro děti. Obsah i grafická podoba časopisu se zmodernizovaly, přispívaly do něj významné osobnosti katolické kultury (František Hrubín, Klement Bochořák, O. F. Babler, Jan Zahradníček), na vyšší úroveň se dostala i jeho výtvarná podoba. Obsah zůstal konfesijně vyhraněný, časopis však tiskl např. i dobrodružné povídky z války, “Junáckou stezku”, filatelistickou rubriku, anekdoty apod. Organizoval rovněž své vlastní čtenářské kluby (“Eucharistické kroužky” a “Družinky Anděla strážného”). Další vývoj titulu přerušil únor 1948.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k dokreslení souvislostí kolem vydávání ANDĚLA STRÁŽNÉHO v roce 1929, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE dolů pod náhledem titulních stránek.

Prohlédni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) ve svém tabletu, pc, mobilu nebo notebooku všechny archivované čísla časopisu ANDĚL STRÁŽNÝ – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA.V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla ANDĚL STRÁŽNÝ zde >>>

4 thoughts on “ANDĚL STRÁŽNÝ – 01.ročník – 1882

 1. Většina ročníků Anděla strážného byla digitalizována Národní knihovnou. Ročníky 1, 5-14, 19-23 jsou zde volně dostupné.

 2. Dobrý den, vlastním vydání časopisu Andèl strážný, první i druhý ročník 1882-1883. 1882 leden -prosinec 288 stran,1883 leden- prosinec 288 stran.
  Zajímala by mne možná prodejní cena.
  Děkuji

  1. Dobrý deň,
   pred niekoľkými rokmi kúpil v českom antikvariáte kompletný ročník PRIATEĽ DIETOK 01.ročník (1886-87) za 100 CZK (cca 4€). Dávno pred tým ich ponúkal antikvariát zo Slovenska, pričom za jedno číslo chcel 15 € (cca 400 CZK). Za tých xx rokov predal len jediné číslo a to som kúpil ja kvôli obalu, aby som tento časopis mohol zverejniť v jeho plnom šate https://detske-casopisy.cz/vzacny-slovensky-casopis-priatel-dietok-01-rocnik-1886-87/ Zvyšné naďalej hnijú v jeho vitrínach …
   Možnosťou je ponúknuť časopis na Aukre. Pokiaľ sa však nájde niekto taký ako ja a kúpi to za nízku vyvolávaciu cenu. Druhou možnosťou je to podarovať, prípadne zapožičať potencionálnym užívateľom, ktorí nám často vypisujú, že nemajú nič na skenovanie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *