Další číslo časopisu ČERNOUŠEK – 12.ročník – 1924-25

Dnes archivované číslo časopisu ČERNOUŠEK z let 1924-25 pro detske-casopisy.cz digitalizoval opět Reko. Děkujeme!

Minulý článeček byl o relativně nedávno zaniklém nábožensky laděném, dětském, slovenském časopise AHA a dnes je pro „změnu“ o obdobně laděném a zanikém časopisu českém – ČERNOUŠKOVI. Oba od sebe dělí téměř sto let a tak můžeš nezaujatě porovnat jak se podobný typ časopisu v čase měnil po stránce obsahové, literární i grafické.

ČERNOUŠEK je jedním z časopisů, které byly připravovány v různých jazykových mutacích. Zjednodušeně – připravilo se jedno číslo časopisu, to se přeložilo do polštimy, slovinštiny, němčiny, angličtiny, vlašštiny, španělštiny, francouštiny, maďarštiny a vytisklo se v každém jazyce zvlášť.

Česká mutace ČERNOUŠKA vycházela tiskem misijní tiskárny u P. M. ustavičné péče a nákladem Klaverské Družiny. Odpovědným redaktorem byl  František Hubáček.

V článečku ze 16.10.2016 jsem citoval z Bakalářské práce Dany Žižkovské „Katolické časopisy pro děti a mládež vydávané v Brně v letech 1918-1948 a jejich využití v katechezi“ vypracované v roce 2013  – zájemcům o souvislousti týkající se časopisu ČERNOUŠEK si dovoluji tento článeček doporučit.

Časopis ČERNOUŠEK byl vydáván „Družinou sv.Petra Klavera pro africké misie“ s cílem osvěty, propagace i získávání zdrojů pro tuto činnost. Systém zaměřený na děti a mládež byl relativně dobře propracovaný:

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu ČERNOUŠEK z roku 1924-25, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované číslo časopisu ČERNOUŠEK – kliknutím na náhled strany:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *