15. 7. 2024

Jedno číslo titulu PIONÝRSKÁ STEZKA – 14.ročník (1983-84)

Dnes archivované číslo časopisu PIONÝRSKÁ STEZKA z roku 1983-84 pro detske-casopisy.cz  digitalizoval Hostimil. Veliký dík za první číslo 14. ročníku, které se nám daří archivovat naší knihovně! Třeba se díky návštěvníkům tohoto webu podaří brzy digitalizovat i zbývajících 11 čísel, abychom měli ročník kompletní.

První číslo tohoto „normalizačního“ časopisu pro mládež vyšlo 3.ledna 1971.  STEZKA vycházela nepřetržitě až do března 1992. Bylo vydáno celkem 22 ročníků – přesněji: 299 čísel ve 291 časopisech (pokud ti to nesedí, tak je to tím, že bylo vydáno 8 dvojčísel).

Čtyři ročníky vycházela STEZKA jako čtrnáctideník, později už jen jako měsíčník. Uveřejněno tu je i na dvě stě čtenářských rozhovorů s tak rozmanitými osobnostmi jako byli Karel Gott, Jan Werich, Miloš Kopecký, Dean Reed, Antonín Panenka, Helena Fibingerová, Katarina Wittová, Bobby Orr anebo i (pozdější emigranti) Juraj Kukura a Richard Konkolski. Podobně jako „Ábíčko“ měla STEZKA rovněž tematickou kartotéku (nakonec 1300 kartiček).

Štefan Švec – ČESKY PSANÉ ČASOPISY PRO DĚTI (1850-1989) – str.439-440 :

„Časopis PIONÝRSKÁ STEZKA vznikl jako nástupce obnoveného a opět zrušeného JUNÁKA, vycházejícího v letech 1968-1970. PIONÝRSKÁ STEZKA sloužila jako časopisecký orgán opětného sjednocení dětských organizací pod jednotnou PO SSM. Byla koncipována jako časopis explicitně pionýrský (už první článek prvního čísla bezprostředně po zdravici předsedy Ústřední rady PO SSM měl název Společně za rudou hvězdou), určený starším dětem a zaměřený na sport a turistiku. Časopis zprvu zachovával některé rysy bývalého JUNÁKA, tiskl např. komiks s kačerem Donaldem, spolupracoval s Jaroslavem Foglarem, nic z toho však netrvalo dlouho.“ 

Několik let po zákazu časopisu JUNÁK spolupracoval na obsahu PIONÝRSKÉ STEZKY i bývalý redaktor JUNÁKA Miloš Zapletal, který si nepřál být v tiráži uváděn – viz info v článku o 7. ročníku >>>. Dalším viditelným pojítkem mezi časopisem JUNÁK a PIONÝRSKÁ STEZKA byl Marko Čermák, který plynule navázal na své komiksy novým seriálem  MODRÁ PĚTKA, který se stal jakousi „vlajkovou lodí“ tohoto časopisu >>>.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu PIONÝRSKÁ STEZKA z roku 1983-84, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný přispěvatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu PIONÝRSKÁ STEZKA – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu PIONÝRSKÁ STEZKA zde >>>

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *