MELODIE – 2.ročník – 1964

Dnes archivovaná čísla časopisu MELODIE z roku 1964 pro detske-casopisy.cz  digitalizoval Jiří Ha. Veliký dík!

Časopis MELODIE, má dnes na detske-casopisy.cz premiéru. Patří mezi ta periodika, která mají určitý přesah mezi cílovou skupinou „(starší) mládež “ a „dospělí“.

V tiráži se píše: „VYDÁVÁ MINISTERSTVO ŠKOLSTVÍ A KULTURY V NAKLADATELSTVÍ ORBIS N.P., VINOHRADSKÁ 46, PRAHA 2. VEDOUCÍ REDAKTOR: LUBOMÍR DORŮŽKA  • REDAKČNÍ KRUH: Miloš Bergl, Jindřich Brabec, Miloslav Ducháč, Jiří Fukač, Jiří Chlíbec, Josef Kotek, Milan Kuna, Stanislav Titzl, Jaroslav Tvrdý, Karel Velebný, Pavol Zelenay. GRAFICKÁ ÚPRAVA: MILOŠ POZDĚNA“

Černobílý měsíčník MELODIE byl solidní časopis, kde si člověk mohl i za socialismu (vedle povinných referátů o našich národních umělcích a přátelích ze socdem ciziny) přečíst nejen o kvalitních hudebnících tehdejšího Československa, ale i o muzikantech a zpěvácích zpoza železné opony, které znal spíše z kdovíkolikáté kopie magnetofonového pásku.

MELODIE dokázala zcela jistě zaujmout – píše se rok 1964 a titulek CO DĚLÁ BEAT BEATEM není úplně v souladu s dobovými nároky na výchovu mladého socialistického člověka:-)

Že MELODIE dokázala vyhmátnout nezpochybnitelnou kvalitu (i 54 let po jejím vzniku) dokládá i článek o muzikálu STARCI NA CHMELU:

Na předposlední straně byla kvalita celostránkově podpořena i fotografiemi s popisy typu: Kytarový „chórus“ je jakýmsi vykladačem děje …, … filmová třída z dvanáctiletky, na snímku svérázně komentuje objev, že „oni se milujou …“.

Wikipedie o časopise MELODIE uvádí:

Melodie byl český odborně laděný hudební měsíčník vycházející v bývalé ČSSR (později Česku) od roku 1963 do roku 2000, podrobně mapující nejen domácí a zahraniční populární hudbu, ale také jazz. Zpočátku ho vydávalo české vydavatelství Orbis, od roku 1978 Panorama. Byl jedním z mála periodik, kterému se dařilo informovat o dění v západní hudební produkci nezávisle a objektivně i v dobách tzv. normalizace. K pravidelným rubrikám periodika, kromě czdovaných profilů interpretů domácí i světové populární i jazzové scény, patřily i přehledy světových hitparád, „Jak to slyším“ (rubrika, v níž osobnost domácí hudební scény se vyjadřovala k náhodně vybraným hudebním dílům), noty a texty aktuálních písní, nové desky a publikace a hudební inzerce. Náklad časopisu v některých ročnících překročil sto tisíc výtisků, přesto byl obtížně k dostání.

V roce 1964 se stal jeho šéfredaktorem muzikolog a hudební publicista Lubomír Dorůžka. Později následovali například Stanislav Titzl (1971–1984), Miroslav Kratochvíl (1984–cca 1988), Jan Dobiáš (cca 1988 – duben 1990), Petar Zapletal (květen 1990 – květen 1991), Jaromír Tůma (červen 1991 – 1993), Jan Linka (cca leden 1994 – cca říjen 1994), Miloš Skalka (cca listopad 1994 – cca listopad 1996). V období let 1969 až 1970 se stal jeho nezávislou, ale aktualizovanou přílohou čtrnáctideník Aktuality Melodie, jehož šéfredaktorem byl Čestmír Klos. Vydávání časopisu bylo z politických důvodů několikrát přerušeno.

Od ledna 1984 byl v souvislosti s tažením proti rockové hudbě, odstartovaným článkem Nová vlna se starým obsahem, jmenován šéfredaktorem Miroslav Kratochvíl, bývalý ředitel stanice Hvězda. Ten propustil většinu redaktorů, ostatní odešli sami, přestala přispívat i většina externistů, neschopnost nové redakce vedla k tomu, že časopis občas vycházel i s prázdnými stránkami. V roce 1994 se stala vydavatelem časopisu agentura GOJA, jejímiž majiteli byli Karel Gott a František Janeček. V roce 2000 přestal vycházet.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu MELODIE z roku 1964, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu MELODIE – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke stažení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „STÁHNOUT„.

3 thoughts on “MELODIE – 2.ročník – 1964

 1. I k tomuto článku poslal BR pár poznámek (mailem, dovoluji si je tedy zpřístupnit): „Zrovna tak není dobré slepě věřit Wikipedii, nesmyslů se tam najde habaděj.
  Například zrovna o Melodii. Vydávání časopisu bylo z politických důvodů několikrát přerušeno. To je nesmysl. Časopis vycházel stále bez přerušení, ani v letech 1968-69 neměli problémy, protože byly tak ukrutně dlouhé termíny vydání, že se vyhli všemu, s čím by později mohli mít opletačky. Jiné to bylo u Aktualit Melodie, které zlikvidovali na konci roku 1970.

  Neschopnost nové redakce vedla k tomu, že časopis občas vycházel i s prázdnými stránkami. Zde jde o nepochopení pramene, kde se špatně vyjádřil jeden redaktor. Šlo o to, že od roku 1984 byly stránky rozvrženy tak blbě, že okolo odstavců bylo spousta bílého místa. Kdyby to udělali dobře, musel by být časopis poloviční, takže si pomohli alespoň takhle. Nebo tam dávali zvětšené, tudíž zkažené fotky.

  V roce 1993 vyšlo pouze šest čísel 1-6 a od roku 1994 Melodii vydával JA manager services, Antonín Janovský, Praha. Ten také vysvětlil přestávku ve vydávání převodem od Panoramy, což bylo vydavatelství ÚV KSČ.
  Bohužel vydal pouze šest čísel v roce 1994 1-6, čísla 7-9 nevyšla a od října byl vydavatel GOJA. Ti to měli až do konce, poslední číslo bylo v srpnu 8/2000.
  Takže dvě přerušení a jeden zánik, přičemž ani v jednom případě nepřišlo varování a lákalo se na předplatné. Materiál na září 2000 byl také anoncován.
  Bohužel Melodie pod Janečkem byla ve stylu „My muzikanti jsme jedna rodina“. (To je jeden starý výrok Jany Koubkové.) 🙂 V redakční radě byli např. Pilarová, Vondráčková, Čech, Jakoubek, potom se to různě měnilo, až asi tři čísla před koncem už nebyla redakční rada uvedena vůbec, pouze spolupracovníci.“
  https://www.lidovky.cz/rozhovor-jiri-cerny-cestmir-klos-metr-zantovsky-melodie-pza-/kultura.aspx?c=A171104_144322_ln_kultura_bez

   1. vážený příteli, pokud vlastníte všechna čísla časopisu Melodie, měl bych zájem o některá čísla ročníku 1963, 1964 a 1965. Pokud by byla v elektronické podobě. Mohu nabídnout hudební časopisy a tiskoviny ze 60 let.
    Jiriha

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *