Kompletní MLADÝ HLASATEL – 3.ročník – 1937-38

Dnešní čísla časopisu MLADÝ HLASATEL z let 1937-38 pro detske-casopisy.cz digitalizoval Wreco – moc děkujeme!

MLADÝ HLASATEL je bezesporu legendou mezi předválečnými časopisy po mládež, které vycházely každý týden. Přinášel informace z rozličných oborů a snažil se být velmi pestrý tak, aby byl zajímavý pro co největší spektrum zájmů tehdejších dětí. Vycházel od 24. června 1935 do 17. května 1941, kdy bylo jeho vydávání nacisty zastaveno.  V době zastavení vydávání MLADÉHO HLASATELE byl týdenní náklad 207 000! Týdeník vydávalo nakladatelství Melantrich. Po válce se jej nepodařilo obnovit pod původním názvem (všechny časopisy, které legálně vycházely za okupace měly stejný problém), ale slavná redaktorská dvojka Bureš – Foglar se sešla v časopise, který na Mladého hlasatele navázal – VPŘEDU.

Třetí ročník MLADÉHO HLASATELE vycházel od 4.9.1937 do 30.7.1938, ve formátu 26,8 × 19,3 cm, má 44 řádných čísel + jedno zvláštní číslo se soutěží „Poznej svou vlast“ ze září 1937 (obsahovalo 6 listů k rozstříhání na pohlednice).

V tiráži 26. čísla se píše: „Ročník III. Číslo 26. – Majitel a vydavatel Melantrich a.s. – Vychází týdně – Výtisk 50 hal., předplatné na 10 čísel Kč 5.- Řídí a za redakci odpovídá Dr. B. MENCÁK – Redakce a administrace Praha II., Václavské nám. 42, telefon 214-51  – Používání novinových známek povoleno výnosem Ředitelství pošt a telegrafů v Praze ze dne 3. srpna 1936, č. 213.020/VII. 1936. Dohlédací úřad: Praha 25.“

8. května 1937 vyšlo 36. číslo II. ročníku MLADÉHO HLASATELE a na jeho 3. straně si mohli čtenáři přečíst informaci o tvoření „čtenářských klubů“.  Ten den se stal jakýmsi pomyslným mezníkem nejen v historii časopisu MLADÝ HLASTEL, ale i pro další časopisy pro děti a mládež.  MLADÝ HLASTEL překračuje tradiční rámec svého informačně-zábavného zaměření a pokouší se pozitivně ovlivňovat chování, jednaní a činnost desetitisíců chlapců a děvčat. Dopad „klubů“ zřejmě netušil ani sám Jaroslav Foglar, když čtenářské kluby v MLADÉM HLASATELI zakládal a když se jako mimoredakční spolupracovník ujal jejich směřování.

Největší rozkvět MLADÉHO HLASATELE nastal po změně obsazení redakce v roce 1938 (Karel Bureš, Jaroslav Foglar). Ale i ve 3. ročníku tento týdeník přinášel spoustu přitažlivého čtení.

Na poslední straně MLADÉHO HLASATELE v dnes archivovaném 3. ročníku vycházely kreslené seriály převzaté z amerických časopisů. Legendární RYCHLÉ ŠÍPY jako kreslený seriál začaly v MLADÉM HLASATELI vycházet až 17.12.1938 ve 4. ročníku.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem časopisu MLADÝ HLASATEL z let 1937-38, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný přispěvatel tohoto webu) ve svém tabletu, pc nebo notebooku archivované kreslené seriály z časopisu MLADÝ HLASATEL – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA.V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu MLADÝ HLASATEL  zde >>>

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *