Dnes archivované číslo časopisu PIONÝRSKÁ STEZKA z roku 1981 pro detske-casopisy.cz digitalizoval Hostimil. Veliký dík za první číslo 12. ročníku, které se nám daří archivovat naší knihovně! Třeba se díky návštěvníkům tohoto webu podaří brzy digitalizovat i zbývajících 11 čísel, abychom měli ročník kompletní.
Případné přispěvatele moc prosím, aby posílali jen takové soubory, které splňují VŠECH 10 bodů našich pravidel. Úpravou dnes archivovaného čísla jsem strávil hromadu času (přeházené pořadí stran, chybějící OCR, ořez, …) a ve finále jsem zjistil, že strana 5 byla skenována 2x a strana 11 nebyla skenována vůbec : -( Ale protože jsme doposud v knihovně neměli ani jedno číslo 12. ročníku PIONÝRSKÉ STEZKY, činím v tomto případě výjimku a vědomě zde ukládám neúplné číslo : -(
První číslo tohoto „normalizačního“ časopisu pro mládež vyšlo 3.ledna 1971. STEZKA vycházela nepřetržitě až do března 1992. Bylo vydáno celkem 22 ročníků – přesněji: 299 čísel ve 291 časopisech (pokud ti to nesedí, tak je to tím, že bylo vydáno 8 dvojčísel).
Čtyři ročníky vycházela STEZKA jako čtrnáctideník, později už jen jako měsíčník. Uveřejněno tu je i na dvě stě čtenářských rozhovorů s tak rozmanitými osobnostmi jako byli Karel Gott, Jan Werich, Miloš Kopecký, Dean Reed, Antonín Panenka, Helena Fibingerová, Katarina Wittová, Bobby Orr anebo i (pozdější emigranti) Juraj Kukura a Richard Konkolski. Podobně jako „Ábíčko“ měla STEZKA rovněž tematickou kartotéku (nakonec 1300 kartiček).
Štefan Švec – ČESKY PSANÉ ČASOPISY PRO DĚTI (1850-1989) – str.439-440 :
„Časopis PIONÝRSKÁ STEZKA vznikl jako nástupce obnoveného a opět zrušeného JUNÁKA, vycházejícího v letech 1968-1970. PIONÝRSKÁ STEZKA sloužila jako časopisecký orgán opětného sjednocení dětských organizací pod jednotnou PO SSM. Byla koncipována jako časopis explicitně pionýrský (už první článek prvního čísla bezprostředně po zdravici předsedy Ústřední rady PO SSM měl název Společně za rudou hvězdou), určený starším dětem a zaměřený na sport a turistiku. Časopis zprvu zachovával některé rysy bývalého JUNÁKA, tiskl např. komiks s kačerem Donaldem, spolupracoval s Jaroslavem Foglarem, nic z toho však netrvalo dlouho.“
Několik let po zákazu časopisu JUNÁK spolupracoval na obsahu PIONÝRSKÉ STEZKY i bývalý redaktor JUNÁKA Miloš Zapletal, který si nepřál být v tiráži uváděn – viz info v článku o 7. ročníku >>>. Dalším viditelným pojítkem mezi časopisem JUNÁK a PIONÝRSKÁ STEZKA byl Marko Čermák, který plynule navázal na své komiksy novým seriálem MODRÁ PĚTKA, který se stal jakousi „vlajkovou lodí“ tohoto časopisu >>>.
Podobně jako v 9. a 10. ročníku PIONÝRSKÉ STEZKY vycházelo (celkem 34 stran ) HISTORIE MISTROVSTVÍ SVĚTA V KOPANÉ, i ve 12. (a 13.) ročníku vycházel podobně laděný komiks – HRAJEME TENIS S BORGEM – 24 stran „tenisové školy“. Josef Ládek a Robert Pavelka v 2. dílu ENCYKLOPEDII KOMIKSU V ČESKOSLOVENSKU 1945-1989 (vydáno 2012) uvádí k výukovému komiksu HRAJEME TENIS S BORGEM na stranách 66-67:
„Tenis vždy patřil mezi hry, které se těšily obrovskému zájmu. To platí dnes jako před třiceti lety, kdy se na stránkách Pionýrské stezky objevila kreslená Borgova tenisová škola. Původní myšlenka ji vydat ve víkendové příloze vznikla bezprostředně po Švédově triumfu na travnatém dvorci All England Clubu ve Wimbledonu v roce 1980 (byl to jeho pátý vyhraný turnaj v řadě, což se nikomu předtím nepodařilo). Londýnský deník Daily Mail využil Bjornovy popularity a sportovní zkušenosti k vydávání jednořádkových stripů popisujících tajemství jeho úspěchu. Celek pak byl v rámci recipročních obchodů nabídnut nakladatelství Mladá fronta, které komiks
poskytlo, podobně jako Historii mistrovství světa v kopané, k otištění Pionýrské stezce.
Nechybělo však mnoho a seriál se v časopise vůbec neobjevil. Redaktor Petr Voborník odnášel z Mladé fronty domů převzaté originály a do cesty se mu nevhodně připletlo jisté restaurační zařízení. Ráno s hrůzou zjistil, že obálka se šestnácti stripy není tam, kde má být. Zoufalé pátrání ukončil dle svědectví redakce jeho soused s jezevčíkem, který inkriminovanou zásilku našel v nedalekém křoví a nešťastníkovi vrátil. Je třeba si uvědomit, že vzhledem k zemi původu oněch předloh šlo o devizový majetek, za jehož ztrátu by nejspíš nehrozila jen mastná pokuta.
Zmínka o vydání seriálu se poprvé objevila v článku Bořka Hanuše Jak lze vyhrát Wimbledon aneb: O naší škole (číslo 10, ročník 11), ovšem v upoutávce byl uveden název Zahrajte si s Borgem. Druhou upomínku na seriál našli čtenáři ve dvanáctém čísle téhož ročníku, kde se zase mluvilo o Borgově tenisové škole. Název nakonec zněl Hrajeme tenis s Borgem. Nejedná se však v pravém slova smyslu o tenisovou školu, neboť hned v úvodu Bjorn čtenářům vysvětluje, že je vlastně samouk. Seriál je proto jakousi sbírkou jeho postřehů, zkušeností a rad adeptům bílého sportu, nemá klasický děj a zabývá se i okrajovými tématy, ať to je kondiční příprava nebo Borgovi soupeři či slavní tenisté minulosti (Rod Laver, John McEnroe). Některé pasáže jsou zmiňovány i opakovaně, například popis jednotlivých úderů, držení rakety, umisťování míčů do dvorce nebo způsob podání.
Na seriálu se podílelo hned několik redakčních grafiků dle hesla: „Kdo má zrovna službu“, jednotlivé obrázky se tvořily podle fotografií. Stripy byly číslované, redakce Stezky je seskládala na celostranu po čtyřech, ačkoliv číslování proužků se postupem času přestalo dodržovat. Borgova tenisová škola vycházela vždy na straně 31 počínaje prvním číslem dvanáctého ročníku. V žádném periodiku nebyla nikdy reprízována.“
Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu PIONÝRSKÁ STEZKA z roku 1981, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.
Přečti si (jako registrovaný přispěvatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu PIONÝRSKÁ STEZKA – kliknutím na náhled strany:
Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA„. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu PIONÝRSKÁ STEZKA zde >>>