Časopis MLADÝ SVĚT začal na prostředních listech svého časopisu od 4.ročníku v roce 1962 vkládat různé druhy příloh. Po jejich složení vznikl 16 stránkový sešitek (13 x 15 cm).
V roce 1962 vyšla příloha Sto tváří lásky. Tento cyklus milostných básní světa, byl vysílaný Československým rozhlasem v roce 1962. Úpravu zpracovala Eva Burdová. Čtenáři se seznámili s poezií pro zamilované od Starověku, přes lidovou poezii až k Novověku na 112 stránkách. Příloha byla hojně ilustrována milostnými kresbami slavných malířů. Příloha vyšla v číslech 9, 19, 26, 29, 37, 41 a 45. Časopis vyšel nákladem 152 000 výtisků.
Moderní malířství bylo další přílohou v 5.ročníku (1963). „Lidé procházejí výstavami moderního umění. Zastaví se u plátna a ptají se větou, která tolik jitří umělce: Co tím chtěl básník říci ? Tentokrát jde o malíře. Abychom nestáli před dílem moderního umělce bud jako mlčící snobi, nebo jako lidé, kteří mají pocit podvedených, musíme se učit: “umění, jak rozuměti“.“ Takto uvádí Luděk Novák , autor této přílohy MLADÉHO SVĚTA historii moderního umění , která vycházela v číslech 11, 21, 28, 32, 37, 43 a 47 a opět měla 112 stránek.
V 6.ročníku (1964) dostali čtenáři přílohu Malé dějiny fotografie od Jaroslava Bočka. Z této přílohy jsem našel pouze první dvoulist. Pokud někdo vlastní celou přílohu, jistě budou kolegové rádi , když rozšíří tuto sbírku.
Časopis již dříve zveřejnoval populární písničky, ale ty byly tištěny na stránkách s dalším čtivem a čtenářům se nechtělo poškozovat jednotlivé stránky vystřihováním . V těchto letech se začalo rozšiřovat trampské hnutí a na přání čtenářů začali redaktoři nepravidelně věnovat jeden list týdeníku písničkám i s kytarovým doprovodem , na vystřihování. Vzniklá knížečka o osmi stránkách malého formátu byla tak vhodná k nošení s sebou. Tak v 5.ročníku v čísle 42 našli čtenáři „Písničky ze Semaforu“, a v čísle 51 „ Malý vánoční zpěvník“. V dalších ročnících Zpěvníčků to byly Písničky z houpačky, Písničky malých divadel, Sedmero na jaro, Silvestrovský kancionál Mladého světa a řada dalších. Několik z nich máte zde vložených.
V květnu 1973 vyšla příloha milostné poezie „Máj, ten lásky čas“. Výběr básní na 16 stránkové příloze nám autor, který tuto sbírku evidoval, Petr Prouza na závěr poradil , abychom četli tyto verše nejlépe při večeru, chráněni klidem, kdy i lampa se ztrácí v příslibu. Poezie a láska pak přijdou samy.
Samozřejmě MLADÝ SVĚT nezapomněl na své trampy přílohami Písničky k táborovému ohni. Z těchto písniček jsou zde Písničky k táborovému ohni z léta 1975 a z čísla 20 z roku 1989.
To je jen slabý výběr příloh, které MLADÝ SVĚT od roku 1962 vydal. Možná se u sběratelů najdou další přílohy, které rozšíří tuto sbírečku.
Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání příloh časopisu MLADÝ SVĚT, prosím napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.
Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované přílohy časopisu MLADÝ SVĚT – kliknutím na náhled strany:
- MLADÝ SVĚT (1962) Sto tváří lásky
- MLADÝ SVĚT (1963) číslo 42 Písničky ze Semaforu
- MLADÝ SVĚT (1963) číslo 51 Malý vánoční zpěvník
- MLADÝ SVĚT (1963) Moderní malířství
- MLADÝ SVĚT (1964) Malé dějiny fotografie
- MLADÝ SVĚT (1964) Písničky z houpačky
- MLADÝ SVĚT (1965) Silvestrovský kancionál
- MLADÝ SVĚT (1973) Máj ten lásky čas
- MLADÝ SVĚT (1975) Písničky k táborovému ohni
- MLADÝ SVĚT (1989) číslo 20 Písničky k táborovému ohni
Hledám v jakém vydání byla krásná báseň KOLIMBÍNY
Od roku 1979 a dále plynoucí roky bylo napsáno na zadní straně časopisu Mladý svět a vytištěno přání k vánocům a přání do nového roku .Jenom matně si pamatuji například :PŘEJEME VÁM ŠPETKU ŠTĚSTÍ A KTOMU JEŠTĚ TROCHU JAKO ŠAFRÁNU ZDRAVÍ a tak dále moc si to už nepamatuji ,bylo to dlouhé na celou stránku.Tak VÁS PROSÍM O ZASLÁNÍ.Nevím v kterém čísle to vyšlo.Bylo to moc hezké . DĚKUJI ZA VYŘÍZENÍ.
Náš detske-casopisy.cz je pro registrované uživatele plně přístupný, takže si mohou mezi aktuálně téměř 13 000 archivovanými časopisy zkusit vyhledat co potřebují sami (nejbližších 5-8 let na to sami ještě čas mít nebudeme – nestíháme publikovat archivované časopisy a průvodní články).
Viz odpověď od Dazula. Já ale stejně mám jenom ty přílohy. Časopisy nevlastním.