Málokdo z dospělých, kteří měli v roce 1991 stále „dětskou duši“ existenci sešitů DÁLKY nezaznamenal. I po čtvrtstoletí jsou alespoň některé sešity zasunuty v knihovničkách, protože tyhle „časopisy“ se přece do sběru nedávají. V různých internetových aukcích se dnes prodávají dokonce i za desetinásobek pořizovací ceny 🙂
Už jsme si zvykli, že na detske-casopisy.cz jsou archivovány čísla předválečných RODOKAPSŮ i ROZRUCHŮ. Domnívám se proto, že by zde tedy neměly chybět ani sešitové romány DÁLKY – edice dobrodružné četby, kterou na počátku devadesátých let minulého století vydávalo vydavatelství Magnet-Press.
Dnešní čísla sešitů DÁLKY z roku 1991 pro detske-casopisy.cz digitalizoval Onuca – moc děkujeme! Prvních několik sešitů bylo archivováno v článečku z 9.8.2014. Dnes archivujeme další 2 sešity s romány OHNIVÁ PUŠKA a TAJEMSTVÍ ÚMRLČÍ ROKLE.
Sešity DÁLKY avizovaly, že vyjdou 13x za rok, přesto bylo během let 1991-1992 vydáno rovných 40 sešitů s romány Karla Maye, Francise Breta Harte, Jamese Olivera Curwooda, Zane Graye, Jaroslava Moravce, Ediarda Fikera, Josefa Klempera, Fredericha Gerstäckera, Jaroslava Fencla, Roberta Krafta, Svatopluka Hnčíře a Emilia Salgariho. Označení „svazek 1″ bylo pouze v záhlaví titulní strany úvodního sešitu. V dalších sešitech bylo „číslování“ uvedeno pouze v tiráži („sv. 6/1992″ = 6.číslo v roce 1992).
Šéfredaktorem edice DÁLKY byl Jiří Stegbauer (*1949), redaktor v dětských časopisech a později vydavatel – majitel Nakladatelství Ostrov. Ten už první číslo DÁLKY ozvláštnil několika kreslenými seriály, včetně SRUBU U ZLATÉHO KLÍČE, ke kterému napsal scénář.
V 1.čísle na straně 61 píše Jiří Stegbauer: „OHNIVOU PUŠKU“ jsme vybrali pro zahajovací svazek periodické řady „DÁLKY“ z obsáhlého díla německého romanopisce, abychom nabídli milovníkům dobrodružného čtení novelu u nás málo známou. Ostatně i vlastní životní osudy jejího autora zůstávají dodnes ne zcela objasněny. Karel May se narodil 25. 2. 1842 v saském Hohenstežn-Ernstthalu jako syn chudého tkalce. Prožil krušné dětství, do svých pěti let byl slepý. Encyklopedické prameny uvádějí, že zrakové postižení mělo patrně vliv i na duševní rovnováhu. Příznaky jejího určitého narušení se projevily v době, kdy se mladý May stal učitelem na obecné škole, kde se dopustil závažného prohřešku, za nějž byl propuštěn ze služby a dokonce odsouzen k pobytu v nápravném pracovním ústavu. Po odpykáni trestu se začal zabývat psaním nejprve kratších dobrodružných povídek. Jejich děj se většinou odehrával mezi indiánskými kmeny Severní Ameriky. Získaly st značnou oblibu zejména u mládeže. Skutečným literárním úspěchem se stal Poklad na Stříbrném jezeře {1890} a především Vinnetou {1893}. Následovaly další, čerpající tematiku i ze zemí Blízkého východu. Avšak nepřekonaly popularitu jeho „indiánek“. May v nich jako autor stoji na straně utlačovaných a vybíjených původních obyvatel Ameriky, jejichž symbol vytvořil v postavě Vinnetoua, ušlechtilého náčelníka Apačů. Toto období Mayovy literární práce je obestřeno tajemstvím, které neodhalil ani sám autor ve své autobiografické Zpovědi {1910}. Pobýval v dějišti Vinnetoua a Old Shatterhanda anebo je líčil pouze dík vlastní obrazotvornosti a za pomoci různých cestopisů? Severní Ameriku prokazatelně navštívil až v pokročilém stáři.
Zemřel 30. 3. 1912 v Radebeulu u Dražďan, kde bylo v roce 1928 otevřeno Muzeum Karla Maye. Jeho dílo, obnášející více než osmdesát knižních titulů, z nichž mnohé jsou přeloženy do pětadvaceti jazyků, jej proslavilo po celém světě. Stalo se oblíbenou četbou mnoha generací. V roce 1962 inspirovalo producenty ve Spolkové republice Německo k natočení několika filmových dílů, v nichž ožili hrdinové Mayových románů a celý cyklus se těšil nečekanému diváckému ohlasu i u nás.
Edice „DÁLKY“ připravuje vydání několika dalších, méně známých titulů z literárního odkazu Karla Maye.“
V tiráži každého čísla se objevovala informace „Výhradní práva na veškeré ilustrace Zdeňka Buriana (s výjimkou děl vědecky spojených s prehistorií) jsou smluvně určena, bližší informace v redakci DÁLKY“. V několika číslech v této souvislosti redakce otiskla text typu: „OMLUVA ČTENAŘŮM. Ve svazku Jaroslav Fencl: Dálky statečných došlo k značnému snížení kvality černobílých ilustrací Zdeňka Buriana. I když se tak stalo vinou tiskárny, přesto se svým čtenářům velice omlouváme. Redakce DÁLKY“
Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění souvislostí kolem vydávání sešitů DÁLKY v roce 1991, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stran.
Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku všechny archivované čísla edice DÁLKY – kliknutím na náhled strany: