Dnes vám přináším jiný „příběh“ – vynořuje se z cca 15-ti letého vydávání časopisu STOUPA HLÁSÍ. Tento časopis byl tištěn výhradně „pro vlastní potřebu“ a je téměř jisté, že jste na něj nikdy nenarazili.
Dětské časopisy mohou mít různou podobu, obsah, účel i způsob distribuce. Názorně jsme to mohli sledovat na osudu časopisu WAMPUM NESKENONU, který se ze „samizdatu“ propracoval na časopis tištěný pro širší (byť tématicky zaměřenou) veřejnost.
Typově je možno STOUPU HLÁSÍ zařadit k jinému časopisu, který je na tomto webu již archivován – foglarově oddílovém časopise (oběžníku) ČIGOLIGO.
Vsetínští skauti (respektive jejich členové cca 15+) si začali pro svoji vlastní potřebu v roce 1992 vydávat časopis s recesistním názvem STOUPA HLÁSÍ. V době vydání prvního čísla běžel v televizi kreslený seriál Gumídci, s hrdinou, který se jmenoval STOUPA. Ústředí organizace Junák tehdy vydávalo časopis pro své dospělé činovníky s názvem JUNÁK HLÁSÍ. Spojením těchto jmen vznikl název svérázného časopisu, který vsetínští vydávali nákladem až cca 100 výtisků.
Zvláštní čísla (například v době konání 10. valného sněmu Junáka na Vsetíně) byla tištěna snad v pětistech exemplářích! V době největší slávy tohoto plátku se čísla STOUPA HLÁSÍ měnila s brněnskými skauty za jejich OBR (občasník brněnských roverů), BANANA TIMES (časopis roverů z Prahy), …. – rozváželi je vysokoškoláci cestou na koleje.
A protože čísel STOUPA HLÁSÍ bylo od roku 1992 do roku 2007 minimálně 137, zaslouží si být archivován na tomto webu – jako kronika zachycující 15 let velmi pestré činnosti a také jako svědectví o jednom společenství mladých lidí, kteří jsou dnes už dávno plnoletí. Stali se z nich soudcové, učitelé, novináři, lékaři, kazatelé, vojáci, policisté, konstruktéři, ….. Pokud se dnes podívají na své zpravidla první literární pokusy zveřejňované ve STOUPA HLÁSÍ , asi potají zamáčknou slzu v oku 🙂
Grafika i její úroveň tohoto amatérského časopisu se měnila – nejdříve byla matrice před kopírováním psána v textovém editoru T602, fotogfarie se lepily a obrázky kreslily ručně. Sázelo se i v programech Word, AmiPro a Publisher. Poslední čísla byla vytvářena v profesionálním sazečském programu InDesign.
Časopis již hezkou řádku let nevychází, ale byla by škoda jeho stopu nezachytit pro archiv na tomto webu – alespoň čísla, která se podařilo zachovat v elektronické podobě.
Se STOUPOU HLÁSÍ souvisí i článeček z 26.6.2014, který je věnován EXPEDIČNÍM KNIHÁM, vycházejícím pro svoji obsažnost jako „samostatná edice“.
Stáhni časopis STOUPA HLÁSÍ (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého počítače či tabletu ve formátu PDF kliknutím na náhled titulní strany: