MALÝ ČTENÁŘ – 59.ročník – 1939-40 – dnes do archivu vkládáme dalších 37 čísel!
MALÝ ČTENÁŘ patří k nejdéle nepřetržitě vycházejícím časopisům pro mládež – vycházel 61 let – až do roku 1941.
Štefan Švec – ČESKY PSANÉ ČASOPISY PRO DĚTI (1850-1989) – str.359-361 : „Jeden z nejslavnějších českých časopisů pro děti všech dob MALÝ ČTENÁŘ začal vycházet v Pardubicích zpočátku jako regionální učitelský časopis, určený „školské mládeži českoslovanské pro poučení a zábavu“. Vedli a vydávali jej tři pedagogové, Josef Zelený, Karel Vognar a Gabriel Smetana. Od počátku ho koncipovali jako náročný časopis s přitažlivým obsahem, ve kterém tvořila významnou součást domácí, ale i překladová původní tvorba. Cílem časopisu bylo vychovávat děti k četbě.
Po etablování časopisu se jeho obsah postupně stával konzervativnějším, „Vydavatel J. R. Vilímek nijak výrazně neusilovalo vůdčí postavení mezi časopisy pro mládež, spoléhal spíše na rutinu, ověřený opatrnější postup a věrnost odběratelů, rojevující se generačním dědičným čtenářstvím. Konzervatismus vydavatele se projevoval i tím, že nové prvky MLADÝ ČTENÁŘ zpravidla zaváděl až po jejich dlouhodobém ověření, dlouho zůstával imunní i vůči modernějšímu trendu ve výtvarném a technickém pojetí.“
Těsně před zánikem časopisu, mezi lety 1940-1941 tiskl v MALÉM ČTENÁŘI své první verše pro děti (většinou jako doprovod k fotografiím) jeho tehdejší redaktor a pozdější klasik dětské poezie František Hrubín. Do časopisu kromě poezie psal i pro titul charakteristické dobrodružné povídky, které podepisoval pseudonymy.
MALÝ ČTENÁŘ se od počátku úzkostlivě vyhýbal politickým a společenským tématům, tiskl tematicky nadčasovou beletrii a zábavní čtení, což se v pozdější, socialistické historiografii dětské literatury stalo důvodem jeho kritiky. V posledních ročnících před svým zánikem časopis zvyšoval množství obrázků na úkor textů, stal obrázkovým týdeníkem, v němž měla beletrie vedle publicistiky jen podružnou úlohu.“
V obsahu 59.ročníku nejsou uvedeni iustrátoři MALÉHO ČTENÁŘE, ač hráli v existenci a úspěšnosti časopisu nepominutelnou roli. Tak jen stručně alespoň k těm dvěma nejznámějším: Zdeněk Burian kreslil titulní strany k číslům 1, 8, 11 a v čísle 3 ilustroval vyprávění Franty Rabase „Moje dobrodružství mezi cowboyi“, v čísle 20 jeho vyprávění „Na jihoamerické haciendě“. Miloš Novák kreslil titulní strany k číslům 2,3, 9, 12, 14, 19, 23 a uvnitř čísla 2 má dvě ilustrace, v čísle 5 jednu, v číslech 8 a po jedné, … a kreslil 28 zadních stran:
Dnešní čísla časopisu MALÝ ČTENÁŘ pro detske-casopisy.cz připravil Vlastimil Z. – moc děkujeme! První dvě čísla 59.ročníku MALÉHO ČTENÁŘ byla archivována v článečku z 19.1.2015.
Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) časopis MALÝ ČTENÁŘ do svého počítače či tabletu ve formátu PDF kliknutím na náhled titulní strany:
Dobrý den,
pátrám, v kterém čísle časopisu byly v komiksu ilustrované říkanky třeba:
„Lojzík podle zvyku nevychází bez deštníku – vítr ale silněji věje, drž se Lojzo nyní zle je…“, „V střeše zeje díra, říká sedlák Jíra – v noci přišly mraky…“.
atd., atd. Přivítám informaci. Děkuji
Tradiční odpověď: https://detske-casopisy.cz/jak-se-stat-registrovanym-uzivatelem-tohoto-webu/nic-neni-zadarmo-ale-penize-nechceme/