14. 7. 2024

TARZANŮV NÁVRAT

Tento kreslený seriál realizovaný akademickým malířem a ilustrátorem Gustavem Krumem vyšel původně ve čtrnáctideníku ZÁPISNÍK (ve 12. ročníku z roku 1968 od čísla 18 a 13. ročníku z roku 1969 do čísla 23) v celkovém počtu 31 dílů. V kolorovaném vydání poté vyšel ve zvětšeném formátu A4 jako samostatné číslo MAGAZÍNU KOMETA v roce 1991 a naposledy ho v roce 2002 vydalo nakladatelství BB ART jako součást publikace VELKÁ KNIHA KOMIKSŮ – GUSTAV KRUM.

Gustav Krum (1924 až 2011) vytvořil v šedesátých a sedmdesátých letech řadu komiksů pro časopis OHNÍČEK (Nervy jako špagáty, Vinnetou), časopis ZÁPISNÍK (Trojská válka, Poklad na ostrově a Kapitán Blood) nebo časopis PIONÝRSKÁ STEZKA (Král Madagaskaru). Jeho výtvarný styl vyniká realističností a budí filmový dojem vyprávění.

Scénář k příběhu TARZANŮV NÁVRAT napsal scénárista Jaromír Kincl (1930 až 2019) podle druhého a třetího dílu románové série Edgara Rice Burroughse. Tandem Kincl-Krum do ZÁPISNÍKU přispěl také zmiňovaným kresleným seriálem Kapitán Blood (který se stal posledním obrazovým seriálem tohoto periodika).

Příběh seriálu vypráví nucený návrat Tarzana zpět do divočiny poté, co se z něj stal anglický gentleman. Najdeme v něm řadu dobrodružných prvků od soubojů se šelmami džungle až po nalezení pozůstatků bájné Atlantidy. Jedná se o první skutečný komiks Gustava Kruma, předchozí práce byly spíše větší či menší ilustrací psaného textu.

Následující text pochází z publikace Dějiny československého komiksu (Prokůpek, Kořínek, Foret, Jareš, 2015, s. 455, 456):

“Krum znatelně zjednodušil kresbu, soustředil se na figury a pozadí spíše jen naznačoval, mezi jednotlivými panely střídal perspektivu i detail s celkem. Text se nacházel již pouze v panelech ve formě dialogů v bublinách anebo časoprostorových údajů v obdélnících oddělených od obrazové části panelu. (…) Kresby jsou vzdušnější, pracují výrazně s prázdným prostorem i kontrastem a zachycují mnohem více akce než v předcházejících seriálech.“


Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivovaný kreslený příběh TARZANŮV NÁVRAT – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA.V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu ZÁPISNÍK zde >>>


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *